1 ayda 2 milyon WhatsApp kullanıcısı engellendi!

1 ayda 2 milyon WhatsApp kullanıcısı engellendi!
0

Gizlilik sözleşmesi nedeni ile kullanıcıların belirli bir kısmını kaybeden WhatsApp, 1 ayda 2 milyon kullanıcının hesabını engelledi.

Bu yılın başlarında gizlilik politikasında yaptığı değişiklikler nedeni ile hedef tahtasına koyulan, bunun üzerine kullanıcılarının belirli bir kısmını rakip uygulamalara kaptıran WhatsApp gündemden düşmüyor. Uygulama son olarak bir ayda 2 milyon kullanıcının hesabını engelledi.
400 milyon kullanıcısı olan Hindistan pazarını kapsıyor

Yaklaşık 400 milyon kullanıcısı ile WhatsApp’ın en büyük pazarı olan Hindistan‘da gerçekleşen bu durum, ülkenin yeni teknoloji yasası kapsamındaki ilk aylık raporunda ortaya çıktı. Buna göre WhatsApp’ın kuralları ihlal ettiği için Mayıs ve Haziran aylarında Hindistan’da toplamda iki milyondan fazla hesabı engellediği belirtilirken, bu durumun nedeni ise kullanıcıların yüzde 95’inin ülkede mesajların iletilme sayısı sınırlarını ihlal etmesi şeklinde açıklandı.

Gelişmiş algoritması sayesinde her ay dünya genelinde sekiz milyona yakın hesabı engelleyen WhatsApp, konu ile ilgili en önemli odak noktalarının Hindistan’daki hesapların zararlı veya istenmeyen mesajlar göndermesini önlemek olduğunu bildirdi. Özellikle son dönemde Hindistan’da yanlış bilgilerin ve sahte haberlerin yayılması nedeni ile tepkilerin odak noktası haline gelen WhatsApp’ın bu kararı ülkede büyük tepki çekti.

Gelen bilgilere göre, Hindistan’ın Şubat ayında duyurulan ve Mayıs ayında yürürlüğe giren yeni teknoloji yasası WhatsApp başta olmak üzere birçok şirketin tepkisini çekti. Yeni yasa Hindistan hükümetine sosyal medya ve video akış platformlarında yer alan içerikleri düzenleme ve kaldırma yetkisi verirken, WhatsApp gibi şirketler de insanların kullanıcı gizliliği ve ifade özgürlüğünün engellenmesi konusunda ciddi endişe duyuyor.
 
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir