0

Twitter’ın kurucusu ve 2021’e kadar CEO’su olan Jack Dorsey, Türkiye, Nijerya ve Hindistan’ın kendilerini defalarca kapatılmakla tehdit ettiğini öne sürdü.

Erişim engellerinin devamlı gündemde olduğu ülkemizde sosyal medya platformları da geçmiş zamanlarda çeşitli engellemelerle karşı karşıya kalmıştı. Aynı zamanda özellikle Twitter’da bazı hesaplara yönelik Türkiye özelinde yasaklara da imza atılmıştı.

Bugün, Twitter kurucusu ve eski CEO’su Jack Dorsey’den de bu konulara ilişkin çarpıcı bir açıklama geldi. Dorsey, Hindistan, Nijerya ve Türkiye’nin kendilerini platformu kapatmakla tehdit ettiklerini öne sürdü.

Jack Dorsey’in açıklamaları:

televizyonlarında Breaking Points programına konuk olan Dorsey, sunucuların yabancı hükûmetlerin baskılarına yönelik sorularına şu cevabı verdi:

“Örneğin Hindistan, çiftçi protestoları sırasında gazetecilere yönelik çok talepte bulunan bir ülke ve Twitter’ı ülkede kapatmak gibi tehditler yaptı. ‘Çalışanlarının evini basarız’ gibi sözler söyledi ve yaptı. ‘Uymazsanız ofislerinizi kapatırız’ dediler ve bu Hindistan, demokratik bir ülke.
Türkiye de fazlasıyla benzer. Türkiye’den çok talep aldık, mahkemelerde karşı karşıya geldik. Sürekli bizi kapatmakla tehdit ettiler.
Bir diğeri de Nijerya. Çalışanlarımızı hükûmetin yapabileceklerinden dolayı sahaya süremedik.”

Dorsey, söz konusu tehditlerin zamanlaması hakkındaysa bir bilgi paylaşmadı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir