Android’de Yeni Bir Kötü Amaçlı Yazılım Keşfedildi

Android’de Yeni Bir Kötü Amaçlı Yazılım Keşfedildi
+ - 0

Android’de WhatsApp ve Netflix Üzerinden Kart Bilgilerini Çalabilen Zararlı Bir Yazılım Keşfedildi

Android işletim sisteminde keşfedilen yeni bir yazılım, toplamda 337 uygulamayı hedef alarak kullanıcıların hassas bilgilerini hackerlara sunabiliyor. Yazılım, kullanıcıların şifrelerini ve kart bilgilerini ele geçirebiliyor.

Twitter’ın en büyük hesaplarının bile hackerlar tarafından ele geçirilebildiği şu günlerde akıllı telefonlarımızın güvenliğine her zamandan daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Elbette Twitter’da yaşanan olaylar ve akıllı telefon hacklenmesi aynı prensipleri taşımasa da her ikisi de kullandığımız platformun güvenliği konusunda endişeler yaratıyor.

Akıllı telefon sektöründe en büyük paya sahip olan Android işletim sistemi de uzun zamandır güvenlik sorunları nedeniyle eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Şirket, son aylarda güvenlik konusunda epey gelişmiş olsa da keşfedilen yeni bir güvenlik açığı, milyonlarca kullanıcının bilgilerini riske atıyor olabilir.

337 uygulamayı hedef alıyor:

Raporlara göre BlackRock isimli bu kötü amaçlı yazılım, Avast, AVG, BitDefender, Eset, Trend Micro, Kaspersky ve McAfee gibi popüler antivirüs yazılımlarından da sıyrılabiliyor. Yazılım, akıllı telefonun ekranında sahte yeni bir ekran göstererek özünde kullanıcılara farklı bir telefon kullandırıyor.

Yazılımı tespit eden şirket, yazılımın Amazon, Google Play Servisleri, Gmail, Outlook, Netflix, Uber, Twitter, Snapchat, Instagram, Facebook, WhatsApp gibi popüler uygulamaları da hedef alabildiğini açıkladı. Yazılımın ne kadar süre daha Android’de çalışacağı henüz cevaplanamayan bir soruyken Google tarafından da bu yazılıma dair bir açıklama henüz gelmedi.

Android’de WhatsApp ve Netflix Üzerinden Kart Bilgilerini Çalabilen Zararlı Bir Yazılım Keşfedildi

 
kaynak : https://techviral.net/blackrock-android-malware-steal-card-data-passwords/

Yazar Hakkında

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yorum Yap