Çin, WhatsApp’a Erişim Engeli Getirdi!

Çin, WhatsApp’a Erişim Engeli Getirdi!
0
 İnternet erişimi ile ün yapan Çin hükumeti, şimdi de dünyanın en büyük mesajlaşma uygulaması WhatsApp’a erişim engelini getirdi.

Facebook, Twitter, Instagram ve benzeri birçok sosyal medya hizmeti, Çin’de engellendi

WhatsApp’de engellenen sosyal medya hizmetleri arasında yerini almaya başlayanlardan.

The New York Times’ın haberine göre Çin hükümeti, Facebook’a ait olan mesajlaşma servisini de engelli sosyal medya hizmetleri listesine dahil etmeye hazırlanıyor. Hatta ülkenin dört bir yanında bulunan WhatsApp kullanıcıları, kesinti yaşamaya başladılar bile.

 

WhatsApp’a uygulanan bu yasağın kalıcı mı, yoksa geçici mi olduğu henüz bilmiyor. Hükümet, benzer bir yasağı daha öncede uygulama için yapmış ve WhatsApp’ın fotoğraf, video ve belge aktarma seçeneklerini Temmuz ayında engellemişti. Ancak bu yasak, yürürlüğe girdikten birkaç hafta sonra kaldırılmıştı.

Yeni yasağın sebebi olarak Çin hükümetinin, 19. Komünist Parti Ulusal Kongresi’ne hazırlanıyor olması gösteriliyor. Bu kongrede parti, yeni delegelerini ve parti başkanını seçecek. Kongre 18 Ekim’de yapılacak ve hükümet bu konuyla ilgili bir spekülasyona izin vermek istemiyor.

Şimdilik, WhatsApp ülkede tamamen işlevsel değil. Kongreden sonra ne olacağı ise bilinmiyor.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir