COVID-19’a Sıtma İlacı Öneren Doktora Tehditler Geliyor

COVID-19’a Sıtma İlacı Öneren Doktora Tehditler Geliyor
0

Sıtma İlacının COVID-19‘a Karşı İşe Yaradığını Ortaya Koyan Doktor Ölüm Tehditleri Alıyor

Dünyada 20 binden fazla insanın ölümüne neden olan COVID-19 hastalığına karşı sıtma tedavisinde kullanılan klorokin ilacının etkili olduğu sonucuna ulaşan Fransız Profesör Didier Raoultun ölüm tehditleri aldığı bildirildi.Fransa merkezli dünyanın önde gelen ilaç laboratuvarlarından Sanofi’nin, sıtma için kullanılan Hidroksiklorokin (Plaquenil) ilacı ile 300.000 COVID-19 hastasının tedavi edilebileceği yönünde açıklama yapılmıştı. 

Sanofi’nin gerçekleştirdiği çalışmayı yöneten Marsilya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli Profesör Didier Raoult, 24 COVID-19 hastasının söz konusu ilaçla tedavi edildiği söyleyerek, altı gün sonra vakaların yüzde 75’inde virüsün kaybolduğunu ifade etmişti. Fransız hükümeti ise ilk testin bulgularını destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt olmadığından, denemelerin daha fazla hasta ile genişletileceğini açıklamıştı.

Bugün Fransız basınına yansıyan bazı haberlerde, Profesör Raoult’un ölüm tehditleri aldığı ileri sürüldü. Aktarılan bilgilere göre, ünlü bilim insanını arayan kimliği belirsiz bir kişi, “Yarın saat 14.00’a kadar bu saçmalıkları dile getirmeye son vermezsen, olacakları görürsün” ifadeleriyle Prof. Raoult’u tehdit etti. Bu olaydan sadece bir gün sonra Prof. Raoult’a gönderilen bir mesajda ise “Klorokin ilacıyla ilgili sözlerinden geri adım atman için 4 saatten az süren var” denildi. Euronews’e göre Fransız basını bilim insanını tehdit eden kişilere ‘kamu hizmeti yürütenleri öldürmekle tehdit etmek ve gözdağı vermek’ suçlamasıyla soruşturma açıldığını yazdı. Söz konusu haberlerle ilgili henüz bir açıklamada bulunmayan Prof. Raoult’un, soruşturma süreci devam ettiği için basına herhangi bir demeç vermeyeceği belirtildi.

Lupus, romatoid, artrit ve sıtma gibi otoimmün yani sadece belli bir organı hedef alan hastalıkları tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan Plaquenil, aşırı dozda verilmesi halinde bazı istenmeyen etkilere neden olabiliyor. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, geçtiğimiz haftalarda yaptığı bir açıklamada, bazı HIV ve sıtma ilaçlarının COVID-19’a karşı az da olsa etkili olduğunu söylemişti.

kaynak: https://tr.euronews.com/2020/03/26/sitma-ilacinin-covid-19-tedavisinde-ise-yaradigi-sonucuna-ulasan-dr-raoult-olum-tehditleri

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir