Dans hissetmektir

Dans hissetmektir
0

Dans hem edenin hem de izleyenin ruhunu doyurur

Bu hafta eski dostum Berkehan Dural’ın kapısını çaldım. İzmir’in en iyi dans hocalarından biridir Berkehan. Hem çok iyi dans eder hem de çok iyi anlatır. Hissettirir. O anlatırken dans etmek için yanıp tutuşmaya başlarsınız. Tabii ki dans öğrenmek için gittim Berkehan’a… Bana dedi ki, “Sana 3 dans göstereceğim. Bu dansları temel olarak öğrenirsen bir daha hiçbir yerde dans etmekte zorlanmazsın. Bir insan mutlaka tango, slow rock ve ait olduğu yörenin dansını bilmeli. Egeliysen harmandalı, Karadenizliysen horon, göçmensen halay bilmelisin.”

SPOR DEĞİLDİR

Dansı bir spor olarak görenlerin, dans öğrenmek için gelmemesini söyleyen Berkehan, “Dans hissetmektir. Dans duyguların eşlere geçişidir. Sadece dans ederek karşınızdakine olan hislerinizi anlatabilirsiniz. Nefreti, aşkı, arzuyu, kızgınlığı ve öfkeyi gösterebileceğiniz en medeni ve en güzel yoldur” dedi. Kadın dilinden anlamanın, erkeğin hislerini kavramanın ancak dans yoluyla mümkün olduğunu belirten Berkehan, “Çiftlerin birbirini daha iyi anlaması için birlikte dans etmeyi bilmeleri gerekir. Bu hem onları yakınlaştırır hem onlara birlikte hareket etmeyi öğretir hem de duygularını daha iyi ifade etmenin yolunu açar” dedi. Tüm bu sohbetlerin ardından dans salonuna geçtiğimizde ilk olarak tango ile başladık. Önce bir çift olmayı anlattı, hareketlerin anlamını… 4 adım ile başladık ki bu tangonun en temel hareketi. Yani aşkın kendisi… Çift olmanın kendisi. İleri 8’li ile devam ettik.
Bu da aşkını sonsuzluğunu, çiftlerin, aşklarının sonsuza kadar sürmesini temenni etmelerini anlatıyor. Çapraz temel adım ise çiftlerin birbirlerini beklemesi ve uyumu yakalamaya çalışmasını simgeliyor. Bu ders için son olarak açık 8’li adımı öğrendik ki bu da sonsuz aşkın ifadesi. “Dansta kadını erkek yönlendirir” diyorum eski bilgilerimle. Berkehan, “Hayır” diyor, “Kadın erkeği istemezse, ona uyum sağlamayı istemezse dans, kuru ve zevksiz adım sayılarından başka bir şeye benzemez. Ancak kadın isterse erkeğin o hareketleri dansa dönüştürmesine izin verir.” Ve tüm bu söylediklerini kendi partneri ile kanıtlıyor bana. Hande ile iki türlü tango sahneliyorlar. Birincisi sadece adımlardan oluşan ruhsuz hareketler serisi.
İkincisi ise birbirlerine hissettiklerinin danslı tiyatrosu. Dans bittiğinde, “Hande bana bugün kızgın. Bunu sen de gördün mü?” diye soruyor.
Gerçekten de Berkehan’ın Hande’nin gönlünü almaya çalışır tavrı dansa olduğu gibi yansıyordu. “İşte bu” dedi. “Dans hissetmektir.” Bana adımları öğretip dansın mantığını anlattıktan sonra müziği açtı ve beni dansın büyülü dünyası ile tanıştırdı.

KADIN VE ERKEĞİN ROLÜ

Mutlaka bilmelisin dediği danslardan ikincisi, İzmirli olduğuma göre Harmandalı idi. Evet tango gibi birbirine dokunarak yapılan bir dans olmasa da bir dili var harmandalının hem de sadece aşkı anlatmıyor. Vatan sevgisini, gelenekleri, görenekleri, ait olunan toplumun kadına bakışını, erkeğin rolünü… Toplumun tüm şifrelerini birkaç hareket ile çözebilirsiniz aslında. Kadın ile erkeğin karşılıklı oyunlarında kadın zarafeti, duygusallığı, anaçlığı temsil ederken erkek güç gösterisi ile burada da kendini kanıtlama ve olduğundan büyük görünme çabası içinde. Erkeğin attığı büyük adımlar, kadının zarif yaylanışı, birbirlerine yaptıkları kur… Harmandalının temel hareketlerinde kendini açıkça ortaya koyuyor.

SLOW ROCK DÜĞÜNLERDE KURTARICI

Üçüncü dans ise slow rock… Hemen hemen tüm slow şarkılara ve hatta hareketli şarkılara bir çift olarak eşlik edebileceğiniz gerçek anlamda kurtarıcı bir dans. Belki aşkın dansı değil, kültürün göstergesi değil ama uyumun ve ahengin dansı. Müzik eşliğinde sallanmaktan öteye geçilmeyen ortamlarda herkesin dikkatini üstünüze çekecek. Sizi düğünün en gözde ve sempatik çifti yapacak dans.

BURCU ILGIN

Berkehan Dural

www.Bhdakademi.com

Kaynak:https://www.yeniasir.com.tr/pazar/2018/04/15/dans-hissetmektir
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1984 İzmit'te doğdu Konya Selçuk Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi mezunu. Network Dizayn kurucusu ve editörü. Server altyapısını kuran ve düzenleyen kişi. Gerçek bir teknoloji bağımlısı olan Fatih, ayrıca oyun dünyası ve film sektörüne de ilgili.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir