Dinozorların Sonunu Getiren Göktaşı, Bütün Denizleri Sarsan Bir Tsunami Yaratmış

Dinozorların Sonunu Getiren Göktaşı, Bütün Denizleri Sarsan Bir Tsunami Yaratmış
0

Dinozorların sonunu getiren olayları başlatan göktaşı 65 milyon yıl önce gezegenimize çarptığında ortaya çıkan tsunaminin, dünyadaki kıyıların şeklini değiştirdiği ortaya çıktı.

Bundan 65 milyon yıl kadar önce Dünya’ya çarpan bir göktaşının yarattığı yıkım ve şok dalgası, pek çok türün ortadan kaybolmasıyla sonuçlanmıştı. Bu türler arasında bulunan dinozorların da yok olmasıyla beraber memeliler baskın tür haline gelmişti.

 


Yeni bir araştırmaya göre göktaşı çarptığında, okyanuslar ve kıyılarda yaşanan tek felaket şok dalgası ve sarsıntı olmamış. Çarpışmanın ardından ortaya çıkan tsunami de bu bölgelerde büyük yıkıma sebep olmuş. İnsanlık olarak tsunamilerle düzenli olarak boğuşmaya alışkınız, bugün binlerce tsunami videosuna erişim mümkün. Son yapılan araştırmaya o zaman yaşanan tsunami oldukça büyük olmuş ve dalgaların boyu da bir buçuk kilometreyi geçmiş.


 

Live Science’de yer alan makaleye göre bilim insanlarının tsunaminin etkisini tam olarak belirleyebilmek için yeni matematiksel modeller geliştirmesi gerekiyordu. Bu iş için iki model bir arada kullanıldı. İlk model çarpışma ve çarpışma sonrası dalgaların dağılımını belirlerken ikinci model ise dalgaların ortaya çıktıktan sonraki hareketlerini hesaplamakta kullanıldı.

Buna göre Meksika Körfezi’nde saatteki hızı 150 kilometreyi bulan dev dalgalar oldukça büyük bir yıkım yaratmış. Üstelik tsunamiden etkilenen tek bölge de orası değil. Modele göre dalgalar, Dünya’nın bütün okyanuslarında hissedilmiş. En güvenli noktalarda bile dalga boyları 4-5 metreyi bulurken genelde dalgalar onlarca metre yüksekliğe ulaşmış.

Kaynak: https://bgr.com/2019/01/07/asteroid-tsunami-dinosaur-killer/

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir