Domain Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Domain Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?
0

Web siteniz için kullanacağınız  Domain yani Alan adı seçiminde çok özenli davranmalısınız ,çünkü bloğunuzun Alan adını her istediğinizde değiştiremezsiniz.Web sitesi Alan adını değiştirmek teknik olarak tabiki mümkün fakat Google sıralaması,ziyaretçi ve itibar kaybı olarak size geri dönecektir.Bu nedenle Alan adınızı seçtiğinizde değiştirmeyei düşünmeyeceğiniz bir isim seçin ve web siteniz bu isimle yayın hayatına devam etsin.

Alan Adınızı (Domain ) Seçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

1. Seçeceğiniz İsim Çok Uzun Olmamalı,

Web siteniz veya Bloğunuz için seçeceğiniz alan adının sitede paylaşacağınız içeriğe uygun olması ve  alan adınızı  kısa tutmanız sitenizin akılda kalması açısından ve paylaşımlarda kolaylık sağlaması nedeniyle önemlidir.

2. Telaffuz Edilişi Kolay Olmalı ,

Telaffuzu kolay olan domainlerin akılda kalıcı olması,paylaşılması daha kolay olacaktır ve markalaya da daha uygundur.

Örneğin çevrenize web sitenizin adresini söylediğinizde daha ilk söyleyişinizde kolayca anlaşılıp akılda kalacak bir domain seçmiş olmanız oldukça önemlidir.
3. Domainin Anahtar Kelime İçermesi Önemlidir

Seçtiğiniz Domainde hedef anahtar kelimenin geçmesi o web sitesinin konusunu direkt belli etmiş olması arama sonuçlarında büyük avantaj sağlar.Bu SEO faktörüdür.  Web sitenizin adresinin içeriğinizle bağlantısını gösteren hedef kelimeyi barındırması ile arama motorlarında bulunurluğunuza etkiyi %100 artırmış olacaksınız bu nedenle mümkünse Alan adınız içerisinde hedef anahtar kelimeyi içeren bir domain tercih edin. Örneğin web tasarım ile ilgili bir blogunuz varsa domainde tasarım kelimesinin geçmesi web tasarim aramalarında size fayda sağlayacaktır..

4. Domaininizin Geçmişi Temiz Olmalıdır.

Satın alacağınız Domainin satın alınmaya uygun görünüyor olması bu alan adını daha önceden başka kimsenin kullanmamış olduğu anlamına gelmez.Yani seçtiğiniz alan adını daha önceden başka kişiler tarafından kullanılmış olabilir.Google’dan veya Adsense’den banlanmış olabilir.Daha önceden Ban yemiş bir domain ile websitenizden iş yapmanız oldukça zordur.

Domaininizin geçmişini mutlaka araştırarak almalısınız.Domain Geçmişini  Nasıl Araştıracaksınız?
Olması gereken kriterlerden bahsettiğimiz gibi bir  alan adına karar verdiniz ve bu alan adının geçmişini araştırmanız gerektiğinden bahsetmiştik bunu nasıl yapacağınızıda anlatalım;

Banned Check:  Bu araç ile seçtiğiniz alan adının Google veya Adsense tarafından banlanıp banlanmadığını kontrol edebilirsiniz.

Yapmanız gereken sayfanın altında bulunan boş butona domaininizi yazarak submit butonuna basmak olacaktır.
Wayback Machine: Bu arac ile de domaininiz daha önce kullanıldığı sitenin yıllar önceki kaydedilmiş halini görebilirsiniz.Böylece domaininizin nasıl bir sitede kullanıldığını ve nasıl bir izlenime sahip olduğunu kontrol edebilirsiniz.

5. Domaininiz İçin Com Uzantısı Tercih Edin.

Com uzantısı internet dünyasında en bilinen ve en çok trafik getiren uzantıdır.Alan adınızın uzantısını com,net,org gibi uzantılardan seçebilirsiniz, unutmayın ki com uzantısı psikolojik olarak çok etkilidir.Sakın xyz gibi saçma uzantılara yönelmeyin.Bütçeniz uygun ise web sitenizin adresi için seçtiğiniz alan adının tüm uzantılarını satın alabilirsiniz böylece taklitlerinizi de önlemiş olursunuz.
6. Sadece harf içerisin

web sitenizin ismi gül tasarim olduğunu düşünelim .İki kelimeli bir adres seçtiğiniz için arasına “_” koyarak domain almanız gerekmez Bu iki kelimeyi birleştirerek gültasarim.com şeklinde alan adınızı belirleyebilirsiniz. ve bu şekilde satın alabilirsiniz. “_ “kullanmamanızı önerdiğim gibi aynı şekilde domainlerinizde “1,2,3” gibi rakamlarıda kullanmayın.

Domain almak için adres belirleme sürecinde sizlere önerdiğim bu tiyolarla güzelbir adres belirleyeceğiniz umarak Alan adınız Nasıl ve Nereden Alırsınız bundan bahsedelim.

 Alan Adı (Domain) nereden ve nasıl alınır?

GoDaddy en bilindik yabancı İsimtescil ve IHS ise en bilindik ve güvenilir domain alabileceğiniz firmalardır. Bu firmalar arasında çok büyük fiyat farkları yoktur hemen hemen hepsinde aynı denilebilir..Ben kullanım kolaylığı ve müşteri hizmetlerinden çok memnun olduğum hazırladığım her web sitesine kolaylkla uygulayabildiğim ayrıca Blogger’a bile kolayca yönlendirebildiğim İsimTescil ‘den alan adı satın almanızı öneriyorum.

İsimTescil’den den domain satın almak için şu adımları izlemelisiniz:

1. İsimTescil ana sayfasına giderek almak istediğiniz alan adını sorgulatmalısınız..
2. Alan adı satın alımına uygun ise “müsait” yazar  sepete ekleyin.
3. Kaç yıllık alacağınızı belirleyerek seçiminizi yapıp devam edin.
4. İsimTescil  müşteri üyeliğinizi tamamlayıp ödeme yöntemini seçip ve satın alma işleminizi tamamlayın.

İşleminiz tamalandıktan sonra gerekli bilgiler ve detaylar e-mail adresinize gönderilecektir.

Artık web sitenizin adresi olan Alan adınız var Web sitenizinin barındıma işlemlerinizide ayarlayıp web siteniz için WordPress kurulumunuzu da gerçekleştirip yapmanız gereken diğer işlemleri yapın.

Bunlar nerlerdir anlattığımız “WordPress Site Kurma” yazımızı okuyarak bilgilenebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Cum.unv.elektronık mezunu gultasarim.com kurucusu ve editörü ayrıca Wordpress,Blogger,Tumblr,Google Sites,Sosyal Medya ,Seo alanlarda profesyonel çözümler üreticisi.

Yorum Yap