Geliştiriciler, Windows 11’e Google Play Store yükledi!

Geliştiriciler, Windows 11’e Google Play Store yükledi!
0

Bir geliştirici, Microsoft’un Windows 11 için test ettiği Windows Alt Sistemi sayesinde bilgisayarına Google Play Store‘u yükledi.

Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 11’i geçtiğimiz aylarda resmen kullanıma sundu. Milyonlarca kullanıcı bilgisayarlarını yeni sürüme yükseltirken, bir o kadar kullanıcı da minimum sistem gereksinimlerine takılarak Windows 10’da kalmış durumda.

Windows’un bugüne kadar en modern sistemlerinden Windows 11, getirdiği yenilikler ve tasarımsal değişiklikleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Her ne kadar iyi olduğu gibi bazı sorunlarla da gündeme gelen bu güncelleme, yeni sürümlerle daha iyi bir hal alacaktır.

Şu anda Microsoft, halihazırda Insider kullanıcıları için yeni özellikler içeren güncellemeleri test etmeye devam ediyor. Örneğin bunlardan biri Android uygulamalarını Winows 11’de çalıştırmaya olanak tanıyan Windows Alt Sistemi’dir. Bu sistem sayesinde kullanıcılar, ilerleyen zamanlarda Android uygulamalarını bilgisayarlarında da çalıştırabilecek. Ancak meraklısı olan kişiler bambaşka yöntemler denemeye başladılar.

Google Play Store, Windows 11 üzerinde sorunsuz çalıştı

Kısa süre önce Insider kullanıcıları için Microsoft, Windows Alt Sistemi (WSA) isminde yeni bir özelliği test etmeye başladı. Android uygulamaların bilgisayarlarda çalışmasına olanak tanıyan bu özellik şu anda sınırlı sayıda test kullanıcısı tarafından denenebilir.

Ancak işi ileri boyuta taşıyan bir geliştirici, bu özellikten yararlanarak Windows 11’e Google Play Store mağazasını yükledi.

Normal şartlarda Microsoft, test sürecinde Insider’lara yalnızca 50 uygulamanın çalıştırabileceğinden bahsediyor. Ancak bu durum ADeltaX isimli kullanıcıyı pek ilgilendirmiyor. Zira Insider kullanıcısı da olan bu geliştirici, Google Play servislerini ve Play Store’u Windows 11’e yükledi ve çalıştırmayı başardı.

Yapılan işlemler sonrasında ADeltaX, Play Store’dan sınırsız uygulama yüklemesini yapabildiğini belirtti. Yani özet geçecek olursak geliştirici, Windows 11’de Play Store aracılığıyla tüm resmi uygulamaların çalıştırabileceğini ifade ediyor. Fakat bu durum göründüğü kadar basit değil.

Windows 11’e Play Store’un nasıl yüklendiğini adım adım anlatan geliştirici, olası bir durumda sistemin bozulabileceğini de sözlerine ekliyor. Yani bu konularda deneyimi olmayan kişilerin, böylesine bir işlem yapması tavsiye edilmiyor.

Windows Alt Sistemi, şu an sadece 50 uygulama desteğine sahip

Resmi testler açısından Microsoft, Insider’ların şu an için yalnızca 50 Android uygulamasını indirmelerine olanak tanıyor. Yazılım devi bu alanda işleri ilerletmek için Amazon ile işbirliği yapıyor. Her iki firma tarafından yapılan bu ortaklıkla birlikte uygulama desteği, resmi sürüme doğru yaklaşırken daha fazla artacak ve yakında yeni uygulamalarda Windows 11 tarafından desteklenecek. Yeni özelliğin kararlı olarak ne zaman çıkacağı ise şimdilik bilinmiyor.

Kaynak:https://newsfeeds.media/windows-hacker-manages-to-install-google-play-store-on-windows-11-wsa-mspoweruser-mspoweruser/.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir