İlginizi Çekebilir

Google Chrome Adobe Flash İçeriğini Artık Kabul Etmiyor

Google Chrome Adobe Flash İçeriğini Artık Kabul Etmiyor
+ - 0

chrome-adobe-flash

Google Chrome tarayıcı eklentilerinden olan Adobe Flash içeriğini 1 Eylül 2015 tarihinden itibaren Chrome tarayıcı eklentilerinde bulunan Adobe Flash’ı kaldıracak. Adobe Flash’ın Google Chrome tarayıcı eklentilerinden kaldırma uygulamasını bir yaptırım niteliğinde düşünebilirsiniz. Chrome Mart 2015 tarihinde sayfalarda daha az Flash içerik olması için çalışmalar yapmıştı. Kısa bir süre önce Adobe Flash’ın, Mozilla Firefox için yaptığı güncellemeyi Firefox yeterli bulmaması üzerine araları açılmış Adobe Flash ikinci bir güncelleme yapmış olsa da gerginlik, güvenlik açığı nedeni ile devam etmişti. Chrome tarayıcı varsayılan ayarlarında mevcut olan Flash içeriğin önemli olmadığı sürece çalıştırılmayacağı kararını 1 Eylül 2015 tarihinden itibaren almış durumda.

Chrome’un bu engelleme sistemi ile beraber gezinti yapılan web sitesinde ana içerik Flash değilse izlemeye devam edebileceksiniz, ancak sayfanın etrafında Flash kullanan web modülleri veya reklamlar varsa bu işlevler tamamen duracak ve çalışmayacaklar. Ancak sayfada gezinti devam edebilecek. Chrome da, Flash bir içerikten yararlanmanız gerekiyor ise, seçim tamamen size ait olup, isterseniz içeriğin üzerine tıklayarak içeriği görüntüleyebilirsiniz.

Chrome tarayıcı içerik ayarları nasıl yapılandırılır :

1. Chrome tarayıcı sağ üst kısımda üç çizgiden oluşan icon’a tıklayarak Ayarlar’ı açın.
2. En alt kısma inin ve Gelişmiş ayarları göster ismine tıklayarak genişletin İçerik ayarlarını göreceksiniz.

3. İçerik ayarlarına tıklayın. Açılan pencereyi aşağıya doğru kaydırarak Eklentiler sekmesine kadar gelin. 2’inci seçenek olan Önemli eklenti içeriğini çalıştıran sol kısımdaki onay kutusunu dilerseniz seçerek sistemin nasıl çalıştığını inceleyin. 

1 Eylül 2015 tarihi itibari ile bu ayarlar otomatik seçim yapılmış olarak karşınıza gelecek. Dilerseniz bu kısımdan ayarları seçip değiştirebilirsiniz. 

Ancak şunu unutmayın ; Google Adobe Flash’ı Güvenlik açıklarından dolayı devre dışı bırakıyor. İlerde Adobe Flash güvenlik açıkları ile ilgili sorunu aşarsa yine devreye alınabilir. Fakat benim düşüncem tarayıcılarda artık HTML5 uygulamasının başlayacağı yönündedir. Sizde düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

1984 İzmit'te doğdu Konya Selçuk Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi mezunu. Network Dizayn kurucusu ve editörü. Server altyapısını kuran ve düzenleyen kişi. Gerçek bir teknoloji bağımlısı olan Fatih, ayrıca oyun dünyası ve film sektörüne de ilgili.

Yorum Yap