Google Chrome’a ‘Daha Sonra Oku’ Özelliği Geliyor

Google Chrome’a ‘Daha Sonra Oku’ Özelliği Geliyor
0

Google, sonradan gözatmak istediğimiz sayfalarla dolup taşan yer imlerinin temizlenmesini sağlayacak bir özellik üzerinde çalışıyor. Chrome Canary‘de ortaya çıkan ‘Daha Sonra Oku‘ özelliği, sonradan ziyaret etmek istediğimiz sayfaların kolayca kaydedilmesini sağlayacak.

Gün içinde webde dolaşırken ‘daha sonra’ gözatmak istediğimiz pek çok içerikle karşılaşıyoruz. Bu içerikleri kimi zaman yer imlerine kaydederken kimi zaman da daha sonra okumak üzere yan sekmede açıyoruz ve çoğu zaman sayfayı bile ziyaret etmeden tarayıcıyı kapatıyoruz. Ayrıca okumayı ‘düşündüğümüz’ her içeriği yan sekmede açmak, RAM tüketimini ciddi şekilde artırıyor.

Dünyanın en popüler web tarayıcısı olan Chrome’un geliştiricisi olan Google, internet kullanıcılarının bu problemini fark etmiş olacak ki Chrome Canary 86.0.4213.0 sürümüyle birlikte, Chrome’a gelmesi muhtemelDaha Sonra Oku’ özelliğini gün yüzüne çıkardı. 

 Özellik henüz geliştirilme aşamasında olsa da gelmesi halinde kullanıcı deneyimine büyük katkısı olabilir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi şu anda daha sonra okumak istediğimiz içerikleri kaydetmenin(!) tek yolu yer imlerine kaydetmek. Google ise Daha Sonra Oku seçeneği ile birlikte daha sonra gözatmak istediğiniz içerikleri tarayıcıya kaydetmeyi mümkün kılıyor. Bu özellikle kaydettiğiniz sayfaları ‘okuduktan sonra’ silerek Daha Sonra Oku sayfasının daima temiz kalmasını da sağlayabilirsiniz.

Chrome’un yeni Daha Sonra Oku özelliği henüz küçük bir sızıntıyla ortaya çıktığından özelliğin final sürümünün nasıl bir kullanıcı deneyimi sunacağını ya da özelliğin Chrome’a gerçekten yayınlanıp yayınlanmayacağını şimdiden söylemek zor.

kaynak: https://gizmodo.com/you-should-start-using-chrome-s-built-in-read-later-f-1830346771

 
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yorum Yap