Google Geliştiriciler İçin Yeni Belge Veritabanını Duyurdu

Google Geliştiriciler İçin Yeni Belge Veritabanını Duyurdu
+ - 0

Uygulama geliştiricilerine desteğini esirgemeyen Google, bugün uygulama geliştirme platformu olan Firebase için yeni bir veritabanı hizmeti başlattı.

Uygulama geliştiricileri tarafından uygulama yönetimi, kullanım takibi, veri depolama gibi bir sürü işlemi bulut destekli olarak her yerden yönetebildiği için ilgiyle kullanılan Firebase, hizmete sunduğu Cloud Firestore denilen yeni belge veri tabanıyla geliştiricileri biraz daha sevindirdi.

Firebox Realtime Database (Gerçekzamanlı Veri Tabanı) gibi Cloud Firestore da preformans ve yüksek güvenilirlik için Google Cloud Platform’un üzerine inşa edildi. Ayrıca belge tabanlı olan Cloud Firestore, tablolara sığmayan büyük veri bloğuyla en iyi performansı veriyor. Bu hizmetin başlatılma nedeni ise Realtime Data Base‘in, artık gerçekten karmaşık sorularla başa çıkmayı zorlaştırıyor olması.

Google, bu yeni gereksinimleri karşılamak için mevcut veritabanı hizmetini tamamen yeniden inşa etmenin ne kadar zor olabileceğini görerek Cloud Firestore hizmetini hayata geçirmeyi tercih etti.


Firestore’un ekstra özelliği ise geliştiricilerin web, iOS ve Android için yerel bir veri tabanı yardımıyla çevrimdışı uygulamaları oluşturmalarını kolaylaştırması. Ayrıca bu yeni hizmet, verileri farklı uygulamalar ve kullanıcılar arasında gerçek zamanlı olarak kolayca senkronize edebiliyor.

Firestore‘un Yazılım Geliştirme Kiti de geliştiricilerin hayatını kolaylaştıracak şekilde tasarlandı. Mesela bir uygulama paylaşılan verileri gerektiriyor ancak gerçek bir sunucu bileşenine ihtiyaç duymuyorsa, Cloud Firestore da uygulamalara doğrudan bağlantılara izin verecek şekilde yapılandırılabiliyor. Böylelikle kullanıcılar yalnızca kendileri için tasarlanan belgelere erişebiliyor ve geliştiriciden özel bir sunucu kodu almaları gerekmiyor.

Bir yıl önce çalışmalarına başlanan ve henüz yeni kamuoyuna duyurulan bu hizmeti CNNHomeAway ve Hawkin Dynamics kullanmaya başladılar bile.

Yazar Hakkında

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yorum Yap