Google Play kullanıcı verilerini çalan uygulamalara savaş açtı

Google Play kullanıcı verilerini çalan uygulamalara savaş açtı
0

Google Play, 9 uygulamayı platformdan kaldırdı. Milyonlarca indirmesi olan uygulamaların, Facebook hesap bilgilerini çaldığı ortaya çıktı.

 

App Store ve Google Play, gibi platformlar milyonlarca uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Ancak bu uygulama denizinde çok az şirket, başarılı oluyor. Yine de dönem ve koşullara bağlı olarak bazı sürprizlerle karşımıza çıkmıyor değil. Ancak bu sürprizler daime iyi niyetli olmuyor.

Dışarıdan bakıldığında oldukça güvenilir ve milyonlarca kullanıcısı olan uygulamalar, aslında gördükleri kadar masum değil. Üstelik bu uygulamaların sayısı sandığınızdan çok daha fazla.

Google Play Store milyonlarca indirmeye sahip 9 uygulamayı kaldırdı

Yayınlanan raporlara göre, kötü niyetli uygulamaların ilk hedefi kullanıcıların güvenini kazanmak ve zayıf noktalarından vurmak. Bu nedenle fotoğraf düzenleme, egzersiz, eğitim ve burçlar için bir uygulama gibi Google Play mağazasında yerlerini alıyorlar. Ücretsiz şekilde hizmet verirken kullanıcılara pek çok reklam gösteren uygulamalar, daha sonra bir kurtuluş öneriyor.

Dolandırıcılar, kullanıcılara Facebook hesaplarıyla giriş yaparak uygulama içi reklamları devre dışı bırakma seçeneği veriyor. Kabul eden kişiler, e-posta ve şifrelerini girebilecekleri alanlar içeren, gerçek bir Facebook giriş formu görüyor. Hemen ardından ise uygulamadaki truva virüsünü kullanarak bireylerin oturum açma kimlik bilgilerini ele geçirmek için devreye girdi.

En çok da 5,8 milyondan fazla kez erişilen PIP Photo adlı bir uygulama dikkat çekti. Hatırı sayılır bir kullanıcı sayısına ulaşan uygulama, kaç kişinin verisini çaldı şu an için.  Google Play, uygulamayı hızlıca kaldırırken, indiren kullanıcıların acilen önlem alması gerekiyor.

Listedeki diğer uygulamalar ise şunlar:

  • Çöp Temizleyici: 100.000’den fazla indirme: Inwell
  • Fitness: 100.000’den fazla indirme: Daily
  • Kilidi Tut: 50.000’den fazla indirme: Lockit Master
  • Burçlar: 100.000’den fazla indirme: Horocope Pi
Kaynak:https://www.log.com.tr/google-play-store-icin-ortaya-cikan-buyuk-guvenlik-sorunu/.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yorum Yap