Google’dan Chrome’u yüzde 25 hızlandıracak yenilik!

Google’dan Chrome’u yüzde 25 hızlandıracak yenilik!
0

Google Chrome’a dair yeniliklerin ve planlananların yayınlandığı blogda, tarayıcı için yeni dönemde gelebilecek özelliklerden söz edildi.

 
Dünyanın en çok kullanılan web tarayıcısı Google Chrome, yeni dönemde çok daha hızlı olabilir. Google tarafından periyodik olarak yayınlanan The Fast and the Curious (Hızlı ve Meraklı) isimli blogda yeni dönemdeki projelerinden bahseden Chrome geliştiricisi David Bienvenu, tarayıcıyı yeni dönemde yüzde 25.8 oranında hızlandırabilecek projeleriyle ilgili konuştu.
 

Chrome, eskisinden çok daha hızlı olacak

Son olarak geçtiğimiz Ağustos ayında yayınlanan ve dünya çapında gerçekleştirilen bir araştırmaya göre Google Chrome, yüzde 63.63’lük pazar payıyla dünyanın en çok kullanılan web tarayıcısı olmak özelliğini taşıyor. Chrome’u yüzde 19.37 ile Safari, yüzde 3.65 ile Mozilla Firefox ve yüzde 3.24 ile çiçeği burnunda, Chromium tabanlı Microsoft Edge takip ediyor.

Her ne kadar Chrome’un hem Mac hem Windows hem de mobil platformlardaki yeri oldukça sağlam olsa da Google, yeni dönemde yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Yeni yayınlanan bir blog yazısı, Google’ın sırf arka planda ve atıl durumdaki pencereleri kapatarak yüzde 25.8 performans artışı elde etmeyi planladığını gösteriyor.

Bildiğiniz gibi Google Chrome’da aktif durumda olmayan sekmeler arka plan sekmeleri olarak adlandırılıyor ve hem CPU hem de GPU’dan çok fazla yemiyorlar.

Buna karşın, örneğin bir film izlerken arka planda açık olan Google Chrome, sistem kaynaklarını sömürmeye devam ediyor. Google, yaptığı araştırmalarda açık olan Chrome pencerelerinin yüzde 20’sinin başka bir pencere ile (Spotify, oyun, Not Defteri vs.) kaplı olduğunu gösteriyor.

Google projeyi hayata geçirdiğinde;

  • Yüzde 8,5 ila yüzde 25,8 daha hızlı başlatma,
  • GPU bellek kullanımında yüzde 3.1 azalma,
  • Yüzde 4,5 oranında daha az çökme,
  • İlk giriş gecikmesinde yüzde 3,0 iyileştirme sağlanacak.

Peki sizler Google Chrome için planlanan bu değişiklik hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı lütfen ihmal etmeyin.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yorum Yap