iCloud’ta bir güvenlik açığı daha ortaya çıktı

iCloud’ta bir güvenlik açığı daha ortaya çıktı
0

Apple’ın bulut çözümü iCloud’da yine bir açık;

Rusya menşei Elcomsoft firması geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Apple ‘ın bulut çözümü iCloud ‘da bir açık daha keşfettiğini bildirdi. Bildiğiniz gibi iOS ve macOS cihazlarında Notlar uygulaması yer almakta. Notlar uygulamasını iCloud ile kullanarak, iPhone’da aldığınız nota MacBook’tan ulaşabiliyorsunuz.
Notları sildikten sonra; notlar çöp kutusuna gönderiliyor ve 30 gün sonrasında bu çöp kutusu otomatik olarak siliniyor. Aslında silinmiyormuş, biz öyle sanıyormuşuz. Elcomsoft, Notlar uygulamasındaki notların iCloud hesabınından 30 gün sonrasında silinmediğini ortaya çıkardı.

APPLE BİLGİLENDİRİLDİ

Teknolojioku’nun haberine göre, Elcomsoft’un Phone Breaker aracı ile 288 nota sahip iPhone 7’den tam 334 tane not çıkarmayı başardılar. Ekstra gelen 46 notun iCloud’dan silindiği söylenen notlar olduğu kısa süre içerisinde anlaşıldı. Hatta bu notlar arasında 2015 yılına ait eski notların da yer aldığı dikkat çekti.

Elcomsoft, konuyla ilgili Apple’a bilgi verdiğini söylüyor. Ancak Apple’ın notları siliyorum vaadi ile kullanıcıları kandırması ve bu özel bilgileri sunucularında tutması hiç hoş karşılanmayacak gibi gözüküyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Gerçek bir teknoloji bağımlısı olan Halim ; yazılım dünyası , oyun ve film sektörüne de ilgili. Genel olarak teknoloji ve bilim ile uğraşmayı sever. Elektronik cihazlar ile başlayan serüveninde Network Dizayn ekibi ile beraber ilerlemekte.

Yorum Yap