iOS 14 Yeni Özellikler

iOS 14 Yeni Özellikler
0

Apple’ın işletim sistemi iOS’un yeni sürümü iOS 14 telefonlarımıza ne gibi yeni özellikler sağlıyor makalemizde incelemeye çalışacağız. Uzun zamandır Android cihazlarda kullanılan widget özelliği yeni sürümle birlikte iPhone’lara da geldi. App Library, Widget boyutları, Picture in Picture, Siri tasarımı ve 11 dil için çeviri hizmeti gibi özellikler arasından en yaygın olanları sizlere aktarmaya çalışacağız.

1- Widget’lar: Ana Ekranınıza ekleyebileceğiniz farklı boyutlarda widget’lardan birini seçebilir ve istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Ayrıca, en çok kullandığınız uygulamalara dayalı olarak özenle hazırlanmış  Akıllı Yığını da ekleyebilirsiniz ve doğru Widget gün içinde doğru zamanda otomatik olarak görünecektir.

2-Kompakt çağrılar:  FaceTime ve üçüncü taraf uygulamalarından gelen aramalar, tam ekranı kaplayan tamamen yeni bir kompakt tasarıma büründü. Fotoğraf içinde fotoğraf (Picture in Picture): Artık başka bir uygulama kullanırken video izlemeye devam edebilir veya FaceTime aramanıza devam edebilirsiniz.

3-Uygulama Kütüphanesi: Yeni Uygulama Kitaplığı, tüm uygulamalarınızı otomatik olarak basit, gezinmesi kolay bir görünümde düzenleyecek şekilde tasarlandı.

Mesajlar: iOS 14, en önemli görüşmelere bağlı kalmanız, grup görüşmelerini takip etmeniz ve istediğiniz gibi kendinizi ifade etmeniz için yeni emojiler ve mesaj kısmında yeni özeleştirmelere gitti.  iMessage uygulaması, iOS 14 ile birlikte yeni özelliklere kavuşabilir. Bunlar: iletileri gönderdikten sonra geri çekme, iletileri okunmamış olarak işaretleme, iletileri alıntılayarak yanıtlama, grup sohbetlerinde kişi etiketleme ve 20 yeni saç ve şapka stili ile çeşitli memoji güncellemeleri

4-Haritalar:  İOS 14’teki Haritalar ile, gidilecek yeni yerler ve oraya ulaşmak için çevre dostu yollar keşfetmek her zamankinden daha kolay. Haritalar kısmında çok ciddi iyileştirmeler yapılmıştır.

5- Gerçek Zamanlı Karşılıklı Çeviri :Apple, iOS 14 ile birlikte yapay zeka destekli bir çeviri uygulaması yayınladı. Çeviri uygulaması internet bağlantısına gerek duymadan 11 dilde gerçek zamanlı karşılıklı çeviri yapabiliyor. Çevir, sohbetleri çeviren en iyi ve en kolay uygulama olacak şekilde tasarlandı. Uygulama, ses ve metinler için 11 farklı dilde hızlı ve doğal çeviriler sunuyor. Aygıt içi modu, kullanıcıların gizli ses ve metin çevirileri için uygulamadaki tüm özellikleri çevrimdışı olarak da kullanabilmelerini sağlıyor.

6-Araç Anahtarı: Dijital araba anahtarları kullanıcılara iPhone veya Apple Watch’larını kullanarak arabalarını kilitleyip açmanın ve çalıştırmanın güvenli bir yolunu sunuyor. Dijital araba anahtarları Mesajlar aracılığıyla kolayca paylaşılabiliyor ve bir aygıt kaybolduğunda iCloud üzerinden devre dışı bırakılabiliyor. Özellik bu yıl NFC aracılığıyla kullanıma sunulacak. Apple ayrıca Ultra Geniş Bant teknolojisine dayanan yeni nesil araba anahtarlarını da duyurdu. U1 çip aracılığıyla uzamsal farkındalık sağlayan teknoloji, kullanıcıların iPhone’larını ceplerinden veya çantalarından çıkarmak zorunda kalmadan yeni çıkacak araba modellerinin kilidini açabilmelerini sağlayacak. Yeni nesil anahtarlar gelecek yıl kullanıma sunulacak.

7-Resim içinde resim desteği: iOS 14 ile birlikte gelen bir başka yeni özellik olarak FaceTime ve telefon aramaları ve Siri etkileşimleri, kullanıcıların yaptıkları işin bağlamından kopmamalarını sağlayan yeni, kompakt bir tasarımla sunuluyor. Resim İçinde Resim desteği sayesinde, iPhone kullanıcıları başka bir uygulamayı kullanırken video izleyebiliyor veya FaceTime aramalarını yanıtlayabiliyor.

8- Yeni Siri: Siri öncelikle tasarım olarak yenilendi. iOS 14 ile birlikte Siri ile sesli mesaj gönderilebilecek. Siri kullanılmaya başlandığında tüm ekranı kalamayıp yalnızca ekranın bir kısmında çalışmaya devam edecek.  Siri Önerileri araç takımı, aygıt içi akıllı teknolojilerden yararlanıyor. Kullanım alışkanlıklarınıza bağlı olarak kahve siparişi vermek veya podcast başlatmak gibi ilginizi çekebilecek eylemleri gösteriyor. Uygulamayı başlatmadan eylemi gerçekleştirmek için öneriye dokunabilirsiniz.

9-Arama Ekranı: Artık bildirimlere küçülebilecek  iPhone kullanan kişiler bir arama aldıklarında ana ekrana dönemiyorlardı, dönebilmek için aramayı reddetmeleri gerekiyordu. Bu arayüzü tamamıyla değiştiren Apple, iOS 14 işletim sisteminde gelen aramaları bir bildirim gibi gösteriyor. Arka plana atabilir yada eskisi gibi ekranı kullanabilirsiniz.

10- Gizlilik: Artık uygulamalar mikrofonunuza ya da kameranıza erişmeye kalkışırsa ekranın üst köşesinde kırmızı bir nokta belirecek. Apple’ın bu yeni tasarımı ile amaçladığı güvenlik hassasiyetlerini ön plana çıkarmak. Konum izleme gibi özelliklerdede daha fazla hassasiyet artarak büyük gelişmeler gelmiş görünüyor.

Makalemizde sizlere İos 14 ile gelen en can alıcı özellikleri anlatmaya gayret ettik sizlerde konu altında bulunan yorum kısmında bizlere soru sormayı ihmal etmeyin  ; konunun daha fazla ayrıntıya girmesini sağlayabilirsiniz. Bildirimlerinizi açarak yeni yayınlanan makalelerimizden haberdar olabilirsiniz.   bir sonraki inceleme yazımızda görüşmek dileklerimle…

Peki …. !!!    iOS 14 güncellemesi hangi telefonlarda olacak?
iPhone SE (2020)
iPhone 11
iPhone 11 Pro
iPhone 11 Pro Max
iPhone XS
iPhone XS Max
iPhone XR
iPhone X
iPhone 8
iPhone 8 Plus
iPhone 7
iPhone 7 Plus
iPhone SE (2016)
iPhone 6s
iPhone 6s Plus
iPod touch (7. nesil)

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1984 İzmit'te doğdu Konya Selçuk Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi mezunu. Network Dizayn kurucusu ve editörü. Server altyapısını kuran ve düzenleyen kişi. Gerçek bir teknoloji bağımlısı olan Fatih, ayrıca oyun dünyası ve film sektörüne de ilgili.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir