Microsoft Windows Defender ile Google Chrome’u da koruyacak

Microsoft Windows Defender ile Google Chrome’u da koruyacak
+ - 0

Microsoft Windows Defender adını taşıyan antivirüs tarayıcısının Google Chrome versiyonunu kullanıcılarla buluşturmaya başladığını açıkladı. Windows Defender’ın Chrome eklentisi, zararlı URL’lerden oluşan bir liste barındırıyor. Söz konusu listedeki adresler, Google Chrome tarafından engelleniyor.
Windows Defender’ın Chrome eklentisiyle kullanıcıların zararlı sitelerden gelen zararlı yazılımlara karşı korunması amaçlanıyor. İnsanların şifrelerini ele geçirmek amacıyla gönderilen e-postaların etkisiz hâle getirilmesi de Microsoft’un eklentiyi sunmadaki amaçları arasında bulunuyor.

Ancak Google uzun süredir Chrome içinde zararlı bağlantıları engellemek adına kendi koruma araçlarını sunuyor. Dolayısıyla Microsoft’un hamlesi biraz “gereksiz” bir adım niteliğini taşıyor.
Buna karşılıkMicrosoft Windows Defender ile şifre ele geçirme saldırılarını engelleme konusunda yüzde 99 oranında bir başarı yakaladığına dikkat çekiyor. Bu oranın Chrome’un yerleşik çözümünde yüzde 87 seviyesinde olduğu belirtiliyor. Bir diğer internet tarayıcısı Mozilla Firefox’ta ise yüzde 70’lik bir engelleme oranından bahsediliyor. Windows Defender’ın Chrome eklentisine Chrome Web Mağazası üzerinden erişilebiliyor.

Yazar Hakkında

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yorum Yap