Muhteşem Görünümlü Japon Uzay İstasyonu Tasarimi

Muhteşem Görünümlü Japon Uzay İstasyonu Tasarimi
0

Japon mimarlar, Tokyo körfezi için şimdilik hayali olan bir uzay istasyonu tasarladılar. Benzersiz bir yapıya sahip olan ve onlarca hizmetin sunulmasına imkan veren şekilde tasarlanan konseptin, kısa bir süre içerisinde hayata geçirilmesi planlanıyor.

Space Port Japan Association bünyesinde çalışan, Japon mimarlardan oluşan bir grup, Tokyo körfezi için nefes kesen bir konsept yapı oluşturdular. “Spaceport Japan” olarak isimlendirilen bu konsept, bir uzay istasyonunu temsil ediyor. Bu konsept yapının hem genel yapısı hem de sahip olduğu teknik özellikler, biz anlattıkça sizi daha çok mest edecek türden.

Spaceport Japan, aslında geleneksel bir havalimanı yapısına sahip. Bu konsept tasarımı benzersiz hale getiren şeyse, uçaklar yerine uzay araçlarının kalkabileceği şekilde tasarlanmış olması. Dört katlı bir yapıda olan tasarım, araçların girebilmesini sağlayan arterlere, duraksama noktalarına ve hatta tarım yapılmasını sağlayan arazilere sahip. Ayrıca uzay istasyonuna gelen insanların ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri tüm kamusal alanlar da bu tasarıma dahil edilmiş durumda.

Spaceport Japan işte böyle görünüyor

Spaceport Japan isimli konsept uzay istasyonu, havada asılı duruyor. Ayrıca istasyonun üzeri, tamamen güneş panelleri ile kaplanmış durumda. Bu paneller, istasyonun tüm enerji ihtiyacının karşılanmasını sağlıyor. İki adet kuleye sahip olan uzay istasyonu, bu kulelerle hem uzaktan fark edilebilir hem de kalkış yapan uzay uçakları ya da uzay mekiklerinin kalkış ve iniş anlarının izlenmesini sağlıyor.

 

Uzay istasyonunun özellikleri bunlarla da sınırlı değil. Mimarlar, bu kompleksi oluştururken tüm detayları düşünmüşler. Öyle ki uzayla ilgili çalışmalar yürüten şirket ya da bireyler, bu istasyonda ofis kiralayabiliyorlar. Ayrıca yolculuk öncesinde bekleme süresi olan insanlar, sinema ya da tiyatro gösterilerine dahil olabiliyor, devasa bir akvaryumu ziyaret edebiliyor, hatta spor bile yapabiliyorlar.

 

Yukarıdaki görüntüler, şu an için sadece bilgisayar ortamında oluşturulmuş hayali bir tasarım. Ancak yetkililer, Japonya’nın uzay endüstrisi alanındaki çalışmalarını genişletebilmek adına bu tür bir tasarımı gerçek hayata uyarlamak istiyorlar. Üstelik yetkililere göre proje, en kısa sürede hayata geçirilmeye başlayacak.

kaynak: https://futurism.com/spaceport-japan-concept-gorgeous

 
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir