nPerf’e göre Türkiye’nin bağlantı kalitesi değerlendirme sonuçları belli oldu

nPerf’e göre Türkiye’nin bağlantı kalitesi değerlendirme sonuçları belli oldu
0

İnternet hız testi platformu nPerf, 2021’in ilk 6 ayına ilişkin kullanıcı test sonuçları ortalamalarını açıkladı. nPerf’in bağlantı kalitesi değerlendirmesine göre Türkiye’nin en iyisi Türk Telekom.

İnternet hız testi platformu nPerf, belirli periyotlarla mobil operatörlerin internet kalitesini kıyaslıyor. İndirme (download) hızı, gönderme (upload) hızı, gecikme (latency) gibi kriterleri puanlayarak karşılaştırma yapıyor. 2021’in ilk yarısındaki kullanıcı testlerine göre Türk Telekom’un internet kalitesi, Turkcell’i geçmeyi başardı. Önceki ölçümlerde Turkcell birinci çıkmıştı.

2021’in ilk 6 ayında 104 bin 313 kullanıcı nPerf’in mobil uygulaması ile hız testi yaptı. Bu test sonuçlarına göre operatörlerin ortalama hızları ve gecikmesi belirlendi. Hız testi yapan kullanıcıların yüzde 55,8’i Turkcell, yüzde 26,6’sı Vodafone, yüzde 17,6’sı Türk Telekom kullanıyor.

Operatörlerin indirme hızı karşılaştırması

İndirme hızına baktığımızda Türk Telekom’un ortalama indirme hızı 29,56 Mb/s, Turkcell’in ortalama indirme hızı 27,88 Mb/s ve Vodafone’un ortalama hızı 17,60 Mb/s olarak belirlendi. 2020’inin ilk 6 ayındaki ölçümlerde Turkcell’in indirme hızı 28,44 Mb/s olarak ölçülmüştü. Diğer operatörlerin hızı artarken Turkcell’in hızı yavaşladı.

Yükleme hızı karşılaştırması

Ortalama gönderme hızına göre 11,14 Mb/s ile Türk Telekom birinci olurken, 9,68 Mb/s ile Turkcell ikinci ve 8,18 Mb/s ile Vodafone üçüncü sıraya yerleşti. Üç operatörün indirme hızı 2020’nin ilk 6 ayına göre artış gösterdi.

Gecikme hızı

Online oyuncular ve bulut teknoloji kullanıcıları için büyük önem teşkil eden gecikme hızında ise Vodafone birinciliğini korudu. Türk Telekom genel değerlendirmede birinciliği elde etse de bu kriterde sonunculuğa yerleşti. Vodafone’un gecikme hızı 44,72 ms, Turkcell’in 50,27 ms ve Türk Telekom’un 55,73 ms olarak gerçekleşti. Türk Telekom’un gecikme hızı bir önceki sene 50,85 ms olarak belirlenmişti.

Sitelerin açılma hızı

Hız ve gecikme testinin yanı sıra sitelerin ve YouTube videolarının yüklenme süresini ölçen testler de yapıldı. En çok ziyaret edilen 5 sitenin yüklenme hızları karşılaştırıldığında üç operatör benzer performans sergiledi.

Videoların yüklenme hızı

YouTube’da video yükleme hızında ise Türk Telekom daha iyi performans sergilerken ikinci sıradaki Vodafone ile üçüncü sıradaki Turkcell’in performansları birbirine yakın görünüyor.

nPerf, internet kalitesini belirlemek için yukarıdaki sonuçları bir araya getirerek nPoints isminde genel sonuç üretiyor. Her ölçümün ayrı bir katsayı ile çarpıldığı değerlendirmenin ardından Türk Telekom 57.182 nPoints, Turkcell 51.722 nPoints ve Vodafone 49.021 nPoints elde etti. Böylece nPerf’e göre 2021’in ilk 6 ayında Türk Telekom, rakiplerinden daha kaliteli internet sundu.

nPoints (Genel değerlendirme)

nPerf, internet kalitesini belirlemek için yukarıdaki sonuçları bir araya getirerek nPoints isminde genel sonuç üretiyor. nPoints belirlenirken yukarıdaki ölçümler farklı katsayılarla çarpılıyor. Örneğin indirme hızı, diğer kriterlere göre daha büyük önem teşkil ediyor. Sonuç olarak ortaya çıkan nPoints puanı, operatörün bağlantı kalitesini temsili olarak gösteriyor.

Türk Telekom 57.182 nPoints, Turkcell 51.722 nPoints ve Vodafone 49.021 nPoints elde etti. nPerf’e göre 2021’in ilk 6 ayında Türk Telekom, rakiplerinden daha kaliteli internet sundu.

Dayanamadım bir test de ben yaptim. İşte sonuçarı aşağıdaki resimde.

Dayanamadım bir test de ben yaptim. İşte sonucları aşağıdaki resimde.
Kaynak:https://media.nperf.com/files/publications/TR/2021-09-17_mobile-connections-survey-nPerf-H1-2021.pdf?utm_campaign=adnanguney&utm_medium=referral&utm_source=adnanguney.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir