Otomobiller İçin ‘Görünmez Multimedya Ekranı’ Geliştirildi

Otomobiller İçin ‘Görünmez Multimedya Ekranı’ Geliştirildi
0

Otomobiller İçin ‘Görünmez Multimedya Ekranı’ Geliştirildi: Arabaya Tablet Saplanmış Gibi Görünen Tasarım Tarih Olacak

 

Continental, otomobil sektöründe devrim yaratacak yeni ekran teknolojisi “ShyTech Display”i duyurdu. Bu ekran teknolojisi, LCD ekranın üzerine kozmetik kaplama yerleştirilmesiyle oluşuyor. Bu sayede ekran, konsolun bir parçası gibi görünüyor.

Otomobil dünyasının önemli tedarikçilerinden bir tanesi olan Continental, “ShyTech Display” olarak isimlendirdiği yeni ekran teknolojisini tanıttı. Tahmin edilebileceği gibi otomobillerde kullanılacak olan bu ekran teknolojisi, sektör için devrim niteliğinde bir yenilik olacak gibi görünüyor. Çünkü Continental’in yeni ekran teknolojisi, bugün ihtiyaç duyduğumuz ekranları tamamen ortadan kaldırıyor. Peki nasıl?

 

ShyTech Display olarak isimlendirilen teknoloji, aslında arkadan aydınlatmalı bir LCD ekrandan ibaret. Ancak bu ekran üzerine yerleştirilen kozmetik kaplama, ekranı kullanılmadığı zaman görünmez hale getiriyor. Tüketici, arabasının ekranını çalıştırmadığı zaman o bölümü konsolun bir parçasıymış gibi hissediyor. Ekran çalıştırıldığında ise görüntü olduğu şekliyle aktarılıyor. Üstelik ShyTech Display, dokunmatik kontrol özelliği de sunabiliyor.

Karşınızda ShyTech Display

 

Continental tarafından yapılan açıklamalara göre ShyTech Display, tasarımcıların ihtiyaçlarına göre özelleştirilebiliyor. Yani bu ekran teknolojisini deriye, karbon fibere ya da özel kaplama kumaşa uyarlamak mümkün. Üstelik bu ekran teknolojisi en zorlu koşullara dayanabilecek şekilde dizayn edilmiş durumda. Ancak ShyTech Display’in kimileri için önemli olan bir eksiği var.

 
 

Bu ekran teknolojisinin sunduğu görüntü, bir akıllı telefondaki ya da geleneksel araba ekranlarındaki kadar kaliteli değil. Peki bu çok mu önemli? Ekran kalabalıklığının ortadan kalkacağını düşünecek olursak, ShyTech Display’in avantajlarının daha fazla olduğunu dile getirebiliriz.

 
 

ShyTech Display teknolojisinin kullanılacağı ilk otomobilin hangisi olacağı net değil. Continental, bir otomobil üreticisi ile anlaşmaya varıp varmadığına dair herhangi bir açıklamada bulunmadı. Ancak bu ürünün 2023 yılında piyasaya sürüleceği ifade ediliyor. Yani ShyTech Display’i önümüzdeki yıl itibarıyla araçlarda standart olarak ya da özel tasarım versiyonlarında görmeye başlayabiliriz.

 
 
Kaynak:https://awoum.com/entwicklung-eines-unsichtbaren-multimedia-displays-fur-autos/.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir