Pfizer’ın COVID-19 İlacına Acil Kullanım Onayı

Pfizer’ın COVID-19 İlacına Acil Kullanım Onayı
0

Pfizer’ın COVID-19 İlacı ‘Paxlovid’ Acil Kullanım İzni Aldı: Peki Virüse Karşı Ne Kadar Etkili?

Pfizer’ın geliştirdiği COVID-19 ilacı Paxlovid, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden (FDA) acil kullanım onayı aldı. Reçeteyle satılacak ilaç, 12 yaş üzerindeki yüksek riskli kişilere verilecek. Paxlovid’in hastaneye yatışı ve ölümü engelleme etkinliği ise yüzde 89.

Geçtiğimiz dönemlerde sizlerle paylaştığımız bir içeriğimizde, ilaç devi Pfizer‘ın COVID-19’a karşı kullanılacak bir ilaç geliştirdiğinden ve bu ilaç için acil kullanım onayı başvurusunda bulunduğundan bahsetmiştik. Şirket şimdi, bu sürecin sonuna geldi. ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), “Paxlovid” isimli koronavirüs ilacına resmen onay verdi.

Sağlık otoritesi tarafından yapılan açıklamalarda, söz konusu ilacın 12 yaşın üzerinde olan herkes tarafından kullanılabileceği ifade edildi. Reçeteyle satılacak ilaç, özellikle de yüksek riskli insanlara verilecek. FDA, Paxlovid’in etkili olabilmesi olabilmesi için ya teşhisten hemen sonra ya da belirtilerin görülmeye başladığı ilk 5 gün içerisinde kullanılması gerektiğini açıkladı.

Hastaneye yatış ve ölümlere karşı yüzde 89 etkili

Pfizer, geliştirdiği COVID-19 ilacı için fazla umutlu. Geliştirdiği ilacın klinik deney sonuçlarını paylaşan şirket, Paxlovid’in hastaneye yatış ve ölümlere karşı yüzde 89 etkili olduğunu duyurmuştu. Bu oran, küresel çapta kabus yaşatan bir hastalık için oldukça etkileyici düzeyde.
Bu arada, Paxlovid’in dünyada bir ilk olmadığını belirtelim. Yine ABD merkezli bir ilaç şirketi olan Merck, koronavirüse karşı Molnupiravir isimli bir ilaç geliştirdi. Bu ilaç için geçtiğimiz aylar itibarıyla acil kullanım onayı isteyen şirket, İngiltere’den izin almayı başardı. Bugün ABD’den gelen haberlerle piyasaya sürülmüş olan COVID-19 ilaç sayısı ikiye çıkmış oldu.
 
Kaynak:https://www.ntv.com.tr/saglik/pfizerin-covid-19-ilacina-acil-kullanim-onayi,deW9GhZBMU-cfsaO21osnA.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir