Robots txt kullanımında bilinmesi gerekenler

Robots txt kullanımında bilinmesi gerekenler
Robots txt kullanımı
+ - 0
Robots txt hakkında bilinmesi gerekenler


Blogger blog’larınızda uygulamaya alınan yeni özelliklerde  “Arama Tercihleri” yer alan
“Gezginler ve Dizin Oluşturma” hepimizin adeta korkulu rüyası olmus ve eminin blogger kullanıcıları bu alanı hiç kulllanmayı dahi düşünmemişlerdir. Blogunuzda bu alanı kullanmadı iseniz çok isabetli bir karar vermissiniz.Açıkcası bende kullanmadım.Bu konuda yaptığım küçük bir araştırma sonucu Google Forum ve yardım bölümlerinde, Google Personeli Bilgisayar Mühendisi Üst Düzey yetkili Sn.Murat YATAĞAN bey ile yaptığım yazışma sonucu, kendilerinden aldığım bilgi ve verileri sizlerle paylaşmak isterim.

Yazıma vermiş olduğu cevapta robots.txt dosyasının kullanım alanı sayfalarınızın web crawler'larımız tarafından ziyaret edilip index’lenme durumları ile ilgiliblogger robots.txt konusuna çok güzel açıklama getirmiş, bizlerin faydalanabileceği
http://support.google.com/webmasters/bin/answer.py?hl=tr&answer=156449 “ referans linkinide vermiştir.

Referans linkinde yapılan açıklama Yalnızca sitenizde arama motorlarının dizine eklemesini istemediğiniz içerik varsa, robots.txt dosyasına gereksinim duyarsınız. Arama motorlarının sitenizdeki her şeyi dizine eklemesini istiyorsanız, robots.txt dosyasına (boş olanına bile) ihtiyacınız yoktur.”

Konuyu bağlantı linkinden okuyarak bloglarınızda rahatlıkla bu konuyu düşünmeden çalışmalarınıza devam edebilirsiniz

Blogger da Seo arama motoru adına yapılan en büyük çalışma diyebileceğimiz bir uygulamaya,

Blogger kumanda paneli (Tasarım) → Ayarlar → Arama tercihleri yolunu izleyerek ulaşabilirsiniz.  Bloggerda arama motorları ile ilgili ayarlar bir araya getirilerek çok  kullanışlı bir modül haline getirilmiş.

Tüm blogger kullanıcılarını rahatlatacak bu yazımıza vereceğiniz değerleri g+1 butonu ile belirtebilir yazılarımızı Google Plus’dan takip etmek için sağ taraf da bulunan açılır buton Google+ Badge ile katılım sağlayabilirsiniz.
Blogger blog kullanıcıları olarak sizleri Google Forum ve Yardım forumlarına davet ediyorum.

Sn.Murat Yatağan beye ayrıca tekrar teşekkür ederim.

 

 

Yazar Hakkında

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yorum Yap