İlginizi Çekebilir

Rusya’nın Virüs Örneklerini Sakladığı Tesiste Patlama Oldu

Rusya’nın Virüs Örneklerini Sakladığı Tesiste Patlama Oldu
+ - 0

Rusya’nın çiçek ve Ebola gibi hastalıkların virüslerini sakladığı tesiste patlama meydana geldi. Söz konusu tesiste başka pek çok ölümcül hastalığın da örnekleri saklanıyordu.

Rusya’nın Devlet Viroloji ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi’nde (Vector) bir patlama yaşandığı açıklandı. Pazar günü yaşanan olayda patlama sonrası yangın çıktığı, camların patladığı ve bir işçinin üçüncü derece yanıklarla hastaneye kaldırıldığı açıklandı. Vector, dünya üzerinde çiçek hastalığı virüsünün resmi olarak depolandığı 2 tesisten biri olarak biliniyordu.

Rus devlet haber ajansı TASS’ın haberine göre, Koltsovo şehrinin valisi Nikolai Krashnikov, patlamanın planlanmış tamir sırasında yaşandığını, patlayan camların olduğunu ve ateşlerin de 30 metrekarelik bir alana yayıldığını söyledi. Çeşitli haberlere göre vaka, gaz patlaması ile başladı. Krasnikov, patlamada tesisteki örneklere bir zarar gelmediğini ve herhangi bir biyolojik tehdit unsurunun ortaya çıkmadığını da sözlerine ekledi.


Bir başka Rus devlet destekli haber ajansı olan RT ise yangının büyük bir vaka haline geldiğini ve bölgeye 13 itfaiye aracı ile 38 itfaiye erinin sevk edildiğini söyledi.

1975 yılında yapılan Vector adlı tesis aslında oldukça büyük bir yapı. Tesiste binlerce araştırmacı çalışıyor ve tesis arazisi binlerce metrekareye yayılıyor. Tesisin son yıllarda güvenlik sistemleri de artırılmıştı. Vector, dünya üzerindeki en önemli epidemiyoloji (toplumdaki hastalık, kaza ve sağlıkla ilgili durumların dağılımını, görülme sıklıklarını ve bunları etkileyen belirteçleri inceleyen tıp alanı) merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Rusya son dönemde sık sık bu tür patlama haberleriyle gündeme geliyor. Ağustos ayında da bir nükleer roket, deneme sırasında patlamıştı. Kazada hayatını kaybedenler de olmuştu. Rus yetkililerin o dönemki açıklamaları tatmin edici değildi ve kazanın ardından büyük bir felaketin üstünün örtüldüğü iddia edildi.

Vector, dünyanın en büyük hastalık araştırma merkezlerinden biri olarak tanımlanıyor. Tesis daha önce de Ebola aşısının üretimi için gündeme gelmişti.

Kaynak: https://gizmodo.com/uhh-part-of-the-facility-where-russia-stores-smallpox-1838166756

Yazar Hakkında

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yorum Yap