Ücretsiz Google Fotoğraflar için son gün!

Ücretsiz Google Fotoğraflar için son gün!
0

Google Fotoğraflar ücretli oluyor. Peki bugüne kadar yedeklenen fotoğraf ve videolar ne olacak? İşte cevapları!

Son yıllarda hızla yaygınlaşan bulut depolama servisleri, adeta kullanıcıların vazgeçilmezi haline geldi. Fiziksel depolama birimlerinin dayanıksızlığı ve zamanla veri kaybına neden olması, bulut servislerinin yükselişinin ana nedenlerinden biri.

En ünlü bulut depolama servislerinden olan Google Fotoğraflar, yıllardır tüm kullanıcılarına sınırsız fotoğraf ve videolarını yüksek kalitede saklama olacağı tanıyordu. Ancak Google’ın yaptığı açıklamaya göre ücretsiz kullanım sona eriyor ve servis 1 Haziran’dan itibaren ücretli hale geliyor.

 
Fotoğraf ve videolarını depolamak isteyen kullanıcıların, Google One aboneliği alması gerekiyor. Peki kullanıcıların son gün yapması gerekenler neler?

1 Haziran’dan önce depolanmış fotoğraf ve videoları ne olacak?

Kararın yürürlüğe girmesine saatler kala insanların aklında yüzlerce soru ve endişe var. İnsanların aklında olan en büyük soru ise 1 Haziran‘a kadar yedeklenen yüksek kalitede depolanmış fotoğrafların nereye aktarılacağı veya bu medya öğelerine ne olacağı oldu. Bu zamana kadar yedeklenen fotoğraf ve videolarınız, kaybolmayacak ve Google‘ın her kullanıcıya tanımlayacağı 15 GB‘lık depolama alanından ayrı tutulacak.


Google’ın sağladığı 15GB‘lık alanı yetersiz bulan kullanıcılar, buraya tıklayarak farklı Google One planlarına göz atıp kendilerine uygun plan paketi seçebilirler. Bu seçeceği değerlendirmek istemeyen kullanıcılar bazı fotoğraf, videolar veya Google Drive‘da depolanan dosyalarını silmek zorunda kalacaklar.

Peki 15 GB‘lık depolama alanı dolduğunda ne olacak? Google‘ın yaptığı açıklamaya göre, verilen limiti aşan ve 2 sene boyunca ödeme yapmayan kullanıcıların verileri şirket güvencesinde olmayacak. Google’ın bu içeriklere ne yapacağı bilinmese de, tahminler verilerin silineceği yönünde.

Pixel kullanıcıları yine yırtmayı başardı


Bir başka merak edilen konu ise Google’ın kendi üretimi olan Pixel serisi akıllı telefonlarının bu uygulamadan ne kadar etkileneceğiydi. Son gelişmeler, Pixel kullanıcıların bu olaydan etkilenmeyeceği yönünde ve eğer Pixel 5 serisi veya daha eksi bir model kullanıyorsanız, fotoğraf ve videolarınızı yüksek kalitede Google Fotoğraflar’a yükleyebileceksiniz.

 

kaynak: https://tech.hindustantimes.com/tech/news/google-photos-brings-in-the-spotlight-feature-to-more-users-where-s-what-it-does-71616959516438.html

 
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir