Windows 11, Mevcut Donanımınızla En Yüksek Performansı Böyle Verecek!

Windows 11, Mevcut Donanımınızla En Yüksek Performansı Böyle Verecek!
0

Microsoft, Windows 11‘in sahip olduğunuz donanımdan en iyi verimi alan işletim sistemi olacağı konusunda iddialı. Hatta bunun için özel bir video bile yayınlanmış durumda.

Intel’in yaklaşmakta olan 12. Nesil Alder Lake işlemcilerinin, Microsoft’un Windows 11 işletim sistemi ile en verimli çalışacak şekilde optimize edildiğini zaten biliyoruz. Benzer donanımlarla gerçekleştirilen testler, bu iddianın doğru olduğuna dair ipuçları veriyor ancak Alder Lake işlemcilerle elde edilen kazanımlar Intel’in yeni Thread Director teknolojisi nedeniyle daha yüksek olacak gibi görünüyor.

 

Microsoft, işletim sisteminin kendisinin de mevcut donanım kaynaklarından en iyi şekilde yararlanmak için tasarlandığını açıkladı. Şirketin yayınladığı bir videoda, Microsoft’ta Kurumsal Yönetim Başkan Yardımcısı Steve Dispensa, bu ayrıntıların bazılarına değindi.

 

Aşağıdan izleyebileceğiniz tanıtım videosunda, Windows 11’in bellek ve görev yönetim sistemini ön planda çalışan uygulamalara daha fazla işlemci ve sistem kaynağı verecek şekilde optimize edildiği belirtiliyor.

Microsoft, bu işlevin nasıl çalıştığını göstermek için HeavyLoad test yazılımı ile bir test gerçekleştirdi. Testte ön planda çalışan uygulamalar herhangi bir takılma söz konusu olmadan çalışıyor. Elbette, Windows 10’un yüksek performanslı çalışması için hızlı bir SSD sistemi, bol miktarda bellek ve çoklu çekirdekli bir işlemci faydalı oluyor. Windows 11 ise ön planda çalışan uygulamalara daha fazla destek vererek bu performansı daha da fazla artırmayı hedefliyor.

Dispensa, Windows 11’de uyku modundan çıkmanın da daha hızlı olacağını söylüyor: “Daha iyi genel bellek yönetimi için uyanma sırasında açılması gereken donanım bileşenlerine yönelik çağrıları optimize ettik. Yazılım katmanında ise gerçekten güce ihtiyacı olan iş parçacıklarını tespit ediyor ve gücü onlara yönlendiriyoruz.

Son olarak, Windows 11’de daha yüksek sıkıştırma uygulanmakta olduğundan diskte kapladığı yer de azalıyor. Yapışkan notlar gibi kritik olmayan uygulamalar genel disk kullanımında daha az yer tutuyor. İşletim sistemi ve Windows gezgininin önbelleklemesi de azaltarak sistem kaynakları daha optimize kullanılıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir