Windows 11’in Siyah Renkli Hata Ekranı, Yeniden Mavi Olacak

Windows 11’in Siyah Renkli Hata Ekranı, Yeniden Mavi Olacak
0

Mavi Ekran Geri Dönüyor: Microsoft, Windows 11‘deki ‘Siyah Ekran’ Hatasını Orijinaliyle Değiştireceğini Açıkladı

 
Microsoft, Windows 11’le siyah renge bürünen ‘mavi ekran hatasının’ rengini değiştirmeye karar verdi. Windows 11’in son önizleme sürümüne ait güncelleme notları, söz konusu ekranın yeniden mavi olacağını gözler önüne serdi.

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft’un geçtiğimiz ay kararlı sürüm olarak yayınladığı Windows 11, özellikle de görsel değişiklikleriyle dikkat çekti. İşletim sisteminin hemen her yerinde yapılan görsel değişikliklerle kullanıcı deneyimine yepyeni bir soluk getirildi. Ancak pek çok kullanıcının tepkisini çeken bir değişiklik vardı. Görünen o ki Microsoft, o değişiklikten vazgeçme kararı aldı.

Tüm Windows kullanıcılarının en büyük korkusu, “mavi ekran hatası” almaktır. Sistemdeki sayısız sorunlardan biri nedeniyle ortaya çıkan hata ekranı, zaman zaman tüm verilerin kaybına bile yol açabilir. İşte bu hata ekranı, Windows 11’le mavi renkten siyah renge dönüşmüştü. Kullanıcılar, bu durumdan pek de memnun olmamışlardı. Zira mavi ekran, Windows’un en popüler klişelerinden bir tanesiydi. Windows 11’in son önizleme sürümü için hazırlanan güncelleme sayfası ise hata ekranının yeniden mavi renge bürüneceğini duyurmuş durumda.

Windows 1.0’den beri maviydi

*Yukarıdaki varsayılan resimde, Windows 11’deki hata ekranını görüyorsunuz.

Microsoft’un kritik hatalarla ilgili gösterdiği ekran, Windows 1.0’den beri mavi renkliydi. Şirket yalnızca, ekranda görünen detayları değiştirmişti. Örneğin :( şekli ile QR kod gibi detaylar, geçtiğimiz yıllarda kullanıma sunulmuştu. Microsoft’un paylaştığı güncelleme notu, söz konusu ekranın yeniden maviye döneceğini gözler önüne seriyor. 

Windows 11’de siyah renge bürünen hata ekranıyla ilgili neden böyle bir karar alındığı bilinmiyor. Şirket, kullanıcılardan gelen geri bildirimleri değerlendirmiş olabilir. Belki de Windows 1.0’den bugüne kadar verilen hissin aynı şekilde sürdürülmesine karar verilmiştir. Dileriz hiçbirimiz bu ekran ile karşı karşıya gelmez ve rengin ne olduğunu bile hatırlamayız…

Hatırlamak isteyenlere… Windows 10’daki mavi ekran böyle görünüyordu

Kaynak:https://www.pcgamer.com/the-windows-11-black-screen-of-death-will-become-blue-again/.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir