Wordpress Sorunları ve Çözümleri

Wordpress Sorunları ve Çözümleri
6

Bu makalemizde wordpress alt yapısında çalışan sitelerde sık kullanılan sorunlar ve çözümlerinden bahsetmeye çalışacağız. Öncelikle wordpress sitelerde çok fazla sorun çıkmadığını çıkabilecek sorunlarında kullanıcı hatası olduğunu hatırlatmakta fayda var. bir web sitesi ile ugraşıyorsanız mutlaka yedekleme almalı ve kendi bilgisayarınızda arşivlemeniz gerektiğini unutmamalısınız. sunucunuz üzerinde barındırmakta olduğunuz web sitelerinin günlük yada haftalık yedeklerini elinizde bulundurmanız durumunda yaşayabileceğiniz bir problemde hatayı bulamasanız bile sistemi geri yükleyerek bu sorundan kurtulmuş olacaksınız.

En sık rastlanan wordpress hatalarından birisi .htaccess dosyası üzerine yazılan komutları kurcalarken bunu yanlışlık ile değiştirmek ve değiştirdiğinizi unutmak. ayarlar sekmesinde kalıcı bağlantılara girip genelde link seçeneğimizi değiştiririz. tarih vs uzantıları değiştirip .html uzantı seçebilirsiniz yada yazı adı seklinde uzantı seçilir. bu komut neticesinde .htaccess dosyasının içine otomatik bir şekilde link sisteminiz ile alakalı bir kod yazılır. Bu kodu silmeniz durumunda yazı sayfalarınıza tıkladığınızda sayfalar açılmaz kırık linkler haline dönüş iç sunucu hatası alırsınız. eğer siteniz açılıyor ama yazı sayfalarınız açılmıyorsa demektir ki .htaccess dosyanızda sorun var ya bu dosyayı eski haline getirin yada elinizde yoksa Ayarlar/kalıcı bağlantılara girerek aynı link protokolünü seçip kaydet butonuna basın böylece kodunuz otomatik bir şekilde oluşmuş olacaktır.

Bir başka sık rastlanan sorun ise eklenti yüklerken sitenin beyaz sayfada kalması ve iç sunucu hatası vermesidir. çok fazla kullanıcı bunu yaşar. çözümü ise çok basittir. Ftp ye girip son kurduğunuz eklentiyi kaldırın ve siteniz çalışır duruma gelsin. Şunu unutmamak gerekir kurulumunu yapacağınız eklentilerin resmi sayfasında kaç ay önce güncellendiğini ve sizin wordpress versiyonuna uygun olup olmadığı sorularını araştırın.

Bunlarından dışında veritabanı arızaları sebebi ile çok fazla sorun yaşanıldığına değinmek istiyorum. wordpress üzerine kurulan online ziyaretçi sayaçları gibi anlık sayın yapıp bunu veri tabanına yazan eklentiler belli bir süreç sonunda veri tabanını şişirir ve wordpress’in çalışmaz duruma gelmesine sebeb olabilir. eğer sitenizde sorun varsa yukarıdaki açıklamaları yapmanıza rağmen siteniz düzelmedi ise veri tabanı onarımını da mutlaka denemelisiniz. peki nasıl yapacağız bu onarımı sorunun cevabı basit Buraya Tıklayarak bu konu hakkındaki makalemizi inceleyebilirsiniz.

Wordpress alt yapılı sitelerde  yaşadığınız tüm problemler için bu yazının altına yorum yazarak bizden destek alabileceğinizi unutmayın. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere saygılar….

Bu makalemizi ayrıca Network Desing Blogumuz da takip ediebilirsiniz.

Kaynak:  http://networkdesing.blogspot.com.tr/2015/10/wordpress-sorunlar-ve-cozumleri.html

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1984 İzmit'te doğdu Konya Selçuk Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi mezunu. Network Dizayn kurucusu ve editörü. Server altyapısını kuran ve düzenleyen kişi. Gerçek bir teknoloji bağımlısı olan Fatih, ayrıca oyun dünyası ve film sektörüne de ilgili.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (6)

 1. Fatih bey. merhabalar.. ben kendi sitemdeki kalıcı bağlantıları
  değiştirmek istiyorum.. örnek: kategori/yazı.html şeklinde.. şimdiki
  kalıcı bağlantım /yazı şeklinde… bunu yaptım değiştirdim.. tüm
  linkler değişti ama sıkıntı google aramalarda sayfa 404 hatası
  veriyor.. hata vermeden kalıcı bağlantıları nasıl değiştirebilirim?
  ilginize şimdiden teşekkürler.. gazetemag.com

  • Bülent Bey Merhaba;

   Öncelikle bilmenizi isterimki .html formatı eskiden bilinene nazaran günümüzde kullanımı terk edilmeye başlanan bir kalıcı bağlantı sistemi genelde 2000-2007’li yılların özel scriptlerinde çok kullanılan bir yöntemdi Google’ın defalarca algoritma değiştirmesi sonucu çoğu Seo geliştirici linklerin artık ne kadar kısa olursa okadar iyi indexleniğini biliyor. Kullanmakta olduğunuz kalıcı bağlantı sistemi yazı ismini içeriyor şuan en güncel ve geçerli yöntem öncelikle bunu değiştirmemenizi öneriyorum. İllaki değiştirmek niyetinde iseniz webmaster tools üzerinden Url kaldır yöntemi ile sitenizdeki tüm linkleri tek tek kaldırmalı ve daha sonra .html li link sistemine geçip site haritanızı sıfırlamanız gerekmekte bu yaptığınız işlem gerek alexa değerlerinde gerekse tüm arama opsiyonlarında sizi 90 gün boyunca geriletecek 90 günlük süreç sonunda yeni indexleriniz oturacak ve siteniz bugünkü puanı ile çalışmaya devam edecektir. 3 ay boyunca sitenizde gerilemeler olacaktır fakat üzülecek bir durum değil 90 günlük süreç sonunda bugünki değerlerinizde kaldığınız yerden çalışmalarınıza devam edebilirsiniz .

   • Açıklayıcı cevabınız ve geri dönüşünüz için teşekkürler… Bu kalıcı bağlantı ile yola devam.. Teşekkürler tekrardan..

    • Bencede çok doğru bir karar verdiniz. Siteniz Alexa değeri olarak 380.000 leri görmüş durumda bu saatten sonra ilerleyiş hızı yavaş olacaktır. indexlenmiş link sistemini bozmak profesyonelce olmaz. link sisteminden ziyade wordpress’in 4.6 sürümüne geçmişsiniz fakat kullandınız temanın kodlaması 4 sene önceye ait çok fazla css hatası var yeni sürümü varsa geçmeniz alexa değerlerini ve site açılış hız değerlerini artıracaktır. Ayrıca makalelerinize tıklandığında açılan sayfaların tümünün yeni sekmede açılması google rankpage için çok sıkıntılı ve google ‘ın sevmediği bir taktik bu 2 husus size geri dönüşü olmayan taktiksel sıkıntılar çıkarabilir hatta ileride webmaster tools üzerinden uyarıda alabilirsiniz.

 2. Fatih Bey merhaba sıkı wordpress kullanıcısıyım,
  3 yıldır sitem aktif bu gün eklenti mobil temam bozuldu

  0 yeni dosyalarını atıp düzelttik, 5 saat sonra
  admin panelime girince bu sayfaya girmeye yetkiniz bulunmuyor, ibaresi çıktı.
  eklentiler temalar devre dışı bırakıldı yinede çözüm olmadı, çoğu yöntem denendi, yine aynı.
  bunu wp silmeden çözmek mümkün mü

  • Zeki Bey Merhaba;

   Kullanmış Olduğunuz wordpress eklentisi tahminimce htaccess dosyanızın içine kendine ait kodları atmış. Ftp ye girip htaccess dosyanızı silip wp kontrol panelinizde kalıcı bağlantılara girip aynı kalıcı bağlantı yöntemini seçip kaydetmelisiniz. Böylece siteniz tekrar aktif duruma geçecektir. Not: bu işlemleri yapmadan önce yedek alınız + bahsetmiş olduğunuz eklentiyi komple siliniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir