İlginizi Çekebilir
Organik-urun

yeni Android Firefox: Gizlilik Araçları ve alt Adres çubuğuyla piyasaya sürüldü

yeni Android Firefox: Gizlilik Araçları ve alt Adres çubuğuyla  piyasaya sürüldü
+ - 0

 

Geliştirilmiş gizlilik araçları ve alt adres çubuğuyla Android için yeni Firefox piyasaya sürüldü


Mozilla, gelişmiş gizlilik araçları, eklenti desteği ve görsel değişikliklerle bugün Android için Firefox’un yeni sürümünü piyasaya sürüyor. Gizlilik güncellemeleri ve kapsamlı değişiklikler, Firefox Quantum masaüstü yenilemesinden esinlenmiştir . Ve Android tarayıcının bu sürümünün kod adı “Firefox Daylight“.

Buradaki en önemli değişiklik, varsayılan olarak açık olan Gelişmiş İzleme Koruması’dır (ETP). İzleyicilerin göz atma modelinizi ve verilerinizi toplamasını ve bunları reklamlar için kullanmasını önlemek içindir. Tarayıcı , bir siteyi ziyaret ettiğinizde bu izleyicilerin yüklenmesine izin verirken, onların çerezlerinize – göz atma alışkanlıklarınızı toplayan veri parçacıkları – gerçekte erişmelerini engeller.

Yeni Firefox tarayıcısını kullanmaya başladığınızda, ETP’niz Standart seviyede ayarlanır. Ancak, ihtiyaçlarınıza göre Katı veya Özel düzey seçebilirsiniz. Katı modu seçerseniz, tarayıcı hemen hemen tüm izleyicileri ve reklamları engeller, ancak bazı siteler düzgün çalışmayabilir.

Mozilla, bu yeni sürümün özel tarama modunu güçlendirmek için gizlilik odaklı ürünü Firefox Focus teknolojisini arkasına aldı ; Bu, siz o modu kullanırken kimsenin sizi izlememesini sağlar. Ek olarak, şirket, özel göz atma sekmelerine erişimi kolaylaştırdı. Firefox simgesine uzun basarak doğrudan özel modda bir sekme başlatabilirsiniz.Firefox Daylight, gizlilik özelliklerinin yanı sıra bazı tasarım değişiklikleriyle birlikte geliyor. Örneğin artık adres çubuğuna ekranın alt tarafından erişilebiliyor. Bu sayede büyük ekrana sahip telefonlar için kullanım kolaylığı sağlanmış oluyor. Ayrıca bu internet tarayıcısı artık eklentileri de destekliyor. Geliştirici ekip, şu an için 10 farklı eklentiye destek veriyor olsa da ilerleyen dönemlerde bu eklentilerin sayısının artması bekleniyor.


Tüm bu özelliklere ek olarak Firefox Daylight; karanlık mod, yer işareti koleksiyoncusu ve resim içinde resim gibi özelliklere de sahip. An itibarıyla Türkiye de dahil olmak üzere pek çok ülkede kullanılabilen Firefox’un yeni Android sürümü, ilerleyen günlerde dünya genelindeki tüm kullanıcıların hizmetine sunulmuş olacak.

kaynak: https://thenextweb.com/plugged/2020/08/25/new-firefox-for-android-launches-with-souped-up-privacy-tools-and-a-bottom-address-bar/


Yazar Hakkında

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yorum Yap