Yeni sekme açtıran reklamlara son!

Yeni sekme açtıran reklamlara son!
0
 • Video izlerken aniden yeni sekmeden açılan bir reklam nasıl engellenir? Rehberimizde konuyu detaylı şekilde anlattık.

Eskiden sevdiğimiz bir diziyi, filmi, programı izlerken aniden araya girerek keyfimizi kaçıran reklamlar, internetin hayatımıza girmesiyle birlikte tarihe karışacak derken; artık akıllı telefondan bilgisayara kadar her yere sıçramaya başladı. Öyle ki bazen televizyondaki reklamlara rahmet okutturacak seviyede sinir bozucu hale geliyorlar.

YouTube’daki videolardan web sayfalarındaki makalelere kadar yaygınlaşmadığı yer kalmayan internet reklamlarına aslında bir çözüm var. 

Adblocker yani reklam engelleyici yazılımları, bu noktada devreye giriyorlar. Ancak bu yazılımlara da çözüm bulan geliştiriciler, sitelerine adblocker engelleyici koyuyorlar. Bu durum adeta bir reklam – kullanıcı savaşına dönüşmüş durumda.

Pop-up olarak yeni sekmeden açılan reklamları engelleme

Video izlerken ekranın bir köşesinde sessiz sedasız çıkan reklamları nispeten zararsız olarak nitelendirebiliriz. Göze hoş görünmese de en azından tam ekran moduna geçer geçmez kayboluyorlar. Ancak bir de yeni sekme açtıran pop-up reklamları var ki, işler burada sarpa sarmaya başlıyor. Videoyu ileri almak için ilerleme çubuğuna tıklayınca, çat diye bulunduğunuz sayfa değişiyor

 • Bu durumu ortadan kaldırmanın yolu, pop-up isteklerini topyekün engellemekten geçiyor. Yükleyeceğimiz “Pop-up blocker” yazılımı sayesinde sinir bozucu yeni sekme açılan reklamları engelleyeceğiz. Öncelikle kullandığınız tarayıcıya uygun eklentiyi aşağıdaki bağlantıları kullanarak indirin:
 • Chromium (Google Chrome, Vivaldi vb.)
 • Opera
 • Mozilla Firefox

Pop-up blocker nasıl kullanılır?

Öncelikle eklentinin çalışma mantığından kısaca bahsedelim. Pop-up blocker, tarayıcıda gezinirken sizin isteğiniz dışında açılmayan çalışan zararlı veya zararsız tüm yeni sekmeleri/pencereleri otomatik olarak engelliyor. Ekranın sağ üst köşesinde küçük bir onay kutusu karşınıza çıkıyor ve dilerseniz kendi isteğinizle söz konusu reklamın çıkmasına izin verebiliyorsunuz. Böylelikle reklam engelleme özelliği çalışırken, size zararı olmayan bir sitenin açılması engellenmemiş oluyor.

Eğer reklam sizin isteğiniz dışında çıktıysa, onay penceresini çarpı işaretine basıp kapatabilirsiniz. Veya küçük göz ikonuna tıklayarak o siteden gelecek istekleri arka plana atabilirsiniz. Böylelikle sürekli onay istemesinden de kurtulmuş olursunuz. Ancak zararsız bir sekme/pencere açmaya çalışıyorsanız, “Bir Kere İzin Ver” ve “Her Zaman İzin Ver” butonlarından birini seçmeniz gerekiyor. Güvendiğiniz bir siteyse her zaman izin vermenizde herhangi bir sakınca olmaz. Sadece o an için lazımsa tek seferlik izin vermeniz daha doğru olacaktır.

Bahsettiğimiz pop-up blocker isimli reklam engelleme eklentisiyle aynı çalışma mantığına sahip birçok yazılım bulunuyor. Ancak bunların güvenilirliği konusunda garanti veremiyoruz. Kullandığınız tarayıcının eklenti mağazasından farklı alternatifler de bulabilirsiniz.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir