Zatürre aşısı fiyatı 2020 ne kadar, kaç para? Eczaneler de zatürre aşısı yapılır mı?

Zatürre aşısı fiyatı 2020 ne kadar, kaç para? Eczaneler de zatürre aşısı yapılır mı?
0

Gündemde en çok araştırılan konular arasında zatürre aşısı yer alıyor. Çeşitli uzmanların zatürre aşısının koronavirüse karşı koruduğunu açıklamasının ardından büyük ilgi gördü ve talep patlaması yaşandı. 

Peki Eczaneler de zatürre aşısı yapılır mı? Randevulu bir şekilde yaptırılmaya başlanan bu aşının faydaları nelerdir, yan etkileri var mıdır? İşte merak edilen bilgilerKış ayları yaklaşırken grip aşısı ile birlikte zatürre aşısı da gündem konusu oldu. Corona virüs salgınından korunmak isteyen vatandaşlar zatürre aşısı olmak istiyor. Peki gerçekten bu noktada koruyor mu? 2020 zatürre aşısı fiyatı henüz resmi olarak netleşmedi, aşının herkese yapılması ise önerilmiyor. Belli başlı hastalıkları olanlara uygulanmıyor. İşte zatürre aşısı hakkında tüm detaylar…

ZATÜRRE AŞISI NEREDE YAPILIR?

Kronik böbrek hastalık ve böbrek sendromları, kronik karaciğer hastalıkları, diabetes mellitus dahil herhangi bir kronik metabolik hastalığı, ailevi kan hastalıkları, doğuştan ve edinilmiş sinir sistemi hastalıkları) bulunan vatandaşlara Aile Sağlığı Merkezleri (ASM), verem savaş dispanserleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ve hastanelerde ücretsiz uygulanıyor.

‘KORUYUCULUĞU YOK’

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Özlem Sezen, aşıda sahada yaşanan sorunları Milliyet’e anlattı. Kovid-19 nedeniyle vatandaşın zatürre aşısına karşı talebinin rekor seviyede arttığını belirten Sezen, “Pnömokok bakterisine karşı yaptığımız zatürre aşısı Kovid-19’a karşı yapılıyormuş gibi bir algı oluştu. Biz bunun önüne geçmeye çalışıyoruz, anlatıyoruz. Risk grupları ortak olduğu için aşılıyoruz ama bu aşı pnömokok mikrobunun oluşturduğu zatürreye karşı koruyor. Kovid-19’a karşı bir koruyuculuğu yok. Ortak risk gurupları da olduğu için biz aşılamayı önemsiyoruz. Yine bir enfeksiyon gelişmesin diye” dedi.

GRİP AŞISI EKİMDE

Grip aşısı için de sıkıntı kapıda. Vatandaşlar şimdiden eczanelerine isimlerini yazdırıp grip aşısı sırasına girerken, TEB Başkanı Erdoğan Çolak, “Grip aşıları ekimden itibaren Türkiye’ye girecek” dedi. Çolak, DHA’ya yaptığı açıklamada da zatürre aşısının da piyasaya zaman zaman az miktarda geldiğini fakat piyasayı rahatlatacak ölçüde verilmediğini söyledi. Bu dönemde çok fazla kişi tarafından zatürre aşısı arandığını belirten Çolak, “Hem zatürrede hem de grip aşısında ciddi bir sıkıntı kapıda bekliyor. Şimdiden girişimleri yapmak lazım” diye konuştu.

ECZANELERE AYDA 1-2 KUTU

 

Devletin 65 yaş üzeri ve risk grubuna ücretsiz yaptığı zatürre aşıları, eczanelerde 344.17 TL’den satılıyor ve ömür boyu koruma sağlıyor. Polisakkarit aşı ise 5 yıllık bir koruma sağlıyor ve fiyatı 68.86 TL’den başlıyor. Ancak bu yıl eczaneler de talep yoğunluğuna bağlı zatürre aşısı sıkıntısı yaşıyor. Depolar aşı taleplerine yetişemez hale gelirken, eczane başına ayda 1-2 aşı gönderilebiliyor.

kaynak: https://www.takvim.com.tr/guncel/2020/09/11/zaturre-asisi-fiyati-2020-ne-kadar-kac-para-eczaneler-de-zaturre-asisi-yapilir-mi/3

 
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir