Çarpıcı fotoğraflar, nadir görülen ters şimşeklerin gökyüzüne nasıl yükseldiğini gösteriyor

Çarpıcı fotoğraflar, nadir görülen ters şimşeklerin gökyüzüne nasıl yükseldiğini gösteriyor
0

 

Dünya yüzeyinden 80 kilometreden daha yükseğe ulaşabilen ters şimşekler çok nadir görülen bir doğa olayı. Franklin Kasırgasına dönüşen fırtınanın yarattığı bu şimşekleri, fotoğrafçı Frankie Lucena etkileyici bir şekilde yakalamayı başardı.

Porto Riko’da yaşayan bir fotoğrafçı, sonradan Franklin Kasırgasına dönüşen fırtınanın yarattığı nadir görülen şimşeklerin etkileyici görüntülerini yakaladı. Frankie Lucena fotoğraf çekebilecek kadar hızlıydı ve olayı tamamen gözden kaybolmadan önce yakalamayı başardı.

Bu fenomen daha yaygın olarak devasa jetler olarak bilinir ve en güçlü yıldırım türü olan yukarı doğru hareket eden şimşeklerin gökyüzünde oluşturduğu çatlaklardan meydana gelir. Bilim insanları bu olayların yılda 1.000 kez gerçekleştiğini ve geleneksel bir şimşeğin 50 katından daha fazla güce sahip olduğunu söylüyor.

Ters şimşekler (upside-down lightning) Dünya yüzeyinden 80 kilometreden daha yükseğe ulaşabilmekte. Bu da bu şimşeklerin genellikle iyonosferin dibine değerek elektrik yüklerini elektrik yüklü parçacıklardan oluşan geniş bir katmana bıraktıkları anlamına geliyor. Bu büyüleyici bir olay ve fotoğraflarda yakalandığını görmek neredeyse olağanüstü. Lucena ayrıca YouTube’da olayın bir videosunu da paylaştı


Frankie Lucena fotoğraflarını Flickr’da paylaştı; burada şimşeklerin neye benzediğini görmek için görüntülerin tam çözünürlüğünü kendiniz de görebilirsiniz. Science Advances dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, bu nadir görülen devasa jetler tanıdık bir manzara olmasa da en sık tropikal bölgelerde görülüyor.

Ancak bu sadece 20 yıldır bildiğimiz bir doğa olayı, bu nedenle sahip olduğumuz bilgiler hala çok yeni ve bilim insanları bu güzel ve şaşırtıcı olayı daha fazla inceledikçe kuşkusuz daha fazlasını öğrenecekler.

Kasırga mevsimine girerken bu ilginç fenomenin daha fazla fotoğrafını görmemiz ve okyanuslar üzerinde oluşan Franklin Kasırgası gibi daha fazla fırtına görmemiz olası. Ne yazık ki bu güzel manzaralar, özellikle de yoğun nüfuslu bölgelerde meydana geldiklerinde, fırtınaların verdiği zararı azaltmıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir