Dünyada Bir İlk! Bir Çocuğun Beynine Yerleştirilen Epilepsi Cihazı, Nöbetlerin Azalmasını Sağladı

Dünyada Bir İlk! Bir Çocuğun Beynine Yerleştirilen Epilepsi Cihazı, Nöbetlerin Azalmasını Sağladı
0

 

Epilepsi hastası olan bir çocuğun beynine implant yerleştirildi. Cihaz, nöbetlerin ciddi oranda azalmasını sağladı. Yöntem, dünyada bir ilk olarak kayıtlara geçti.

Birleşik Krallık’ta tıp tarihine geçecek bir gelişme yaşandı. BBC’nin aktardığına göre epilepsi hastası olan bir çocuğun kafatasına epilepsi için geliştirilen bir cihaz yerleştirildi. Yöntem, dünyada bir ilk olarak kayıtlara geçti.

Epilepsi cihazının amacı, hastanın nöbetlerini azaltmak. 13 yaşındaki Oran Knowlson’dan gelen bilgiler, sonuçların umut verici olduğunu gösteriyor.

Nöbetler %80 oranında azaldı

Yapılan açıklamaya göre cihaz takıldıktan sonra Knowlson’ın gündüz epilepsi nöbetlerinde %80 gibi büyük bir oranda azalma gözlemlendi. Annesi, BBC’ye verdiği demeçte oğlunun yaşam kalitesinin çok daha iyi hâle geldiğini belirtti.

Cihazın yerleştirildiği 8 saatlik ameliyat, Londra’daki Great Ormond Street Hastanesinde geçen yılın ekim ayında gerçekleştirildi ve yerleştirildi. Knowlson, tedaviye dirençli bir epilepsi türü olan Lennox-Gastaut sendromuna sahipti. O zamandan bu yana günlük sayısı 20 ila 100 arasında değişen nöbetler geçiriyordu. Çocuk, bazen bu nöbetler sırasında yere düşüyor, hatta bilincini bile kaybediyordu. Ameliyat sonrasında yapılan gözlemlerde ise nöbetlerin sayısının azaldığı görüldü.

Epilepsi nöbetleri, beyindeki anormal elektriksel aktivitelerle tetikleniyor. İmplantın ise sabit bir akım darbesi yaydığı ve anormal sinyalleri engelleyip bozmayı amaçladığı aktarılıyor. Great Ormond Street Hastanesi, University College London, King’s College Hastanesi ve Oxford Üniversitesinin dahil olduğu projedeki Picostim isimli nörotransmitter, Amber Therapeutics isimli firma tarafından geliştirildi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir