Dünyanın “Pil Pasaportu”na Sahip Olacak İlk Otomobili Belli Oldu

Dünyanın “Pil Pasaportu”na Sahip Olacak İlk Otomobili Belli Oldu
0

Avrupa Birliği, belli kapasite üstündeki tüm pillerin “Pil Pasaportu”na sahip olmasını zorunlu kılmıştı. 

 
Bu kapsamda pasaporta sahip olacak ilk otomobil belli oldu.
Avrupa Birliği (AB), yakın zamanda daha sürdürülebilir bir gelecek oluşturma amacıyla “Dijital Pil Pasaportu” zorunluluğu getirileceğini duyurmuştu. Şubat 2027 itibarıyla, Avrupa’da pazarlanan 2 kWh’ten fazla kapasiteli tüm pillerin bu pasaporta sahip olması gerekecekti.
Tabii ki bu zorunluluk elektrikli araçları da kapsıyordu. Şimdi ise dünyanın pil pasaportuna sahip olacak ilk otomobili açıklandı. Bu araç, Volvo’dan bir model olacak.

Volvo EX90, pil pasaportuna sahip ilk model olacak


XC90’ın elektrikli versiyonu diyebileceğimiz yeni Volvo EX90, dünyada dijital pil pasaportuna sahip ilk elektrikli araç olarak kayıtlara geçecek. ABD’de üretilecek modelin, bu yılın ikinci yarısında Kuzey Amerika ve Avrupa’da yollarda olması bekleniyor.

Volvo, tedarik zincirlerinin haritasını çıkaran Birleşik Krallık merkezli girişim Circulor ile beş yıldır bu pasaportu geliştiriyordu. Şirket yöneticisi Vanessa Butani, verdiği demeçte “Öncü ve lider olmak bizim için gerçekten önemli.” ifadelerini kullanırken EX90’ın yanı sıra ilerleyen dönemlerde kademeli olarak tüm elektrikli modellerin pasaporta sahip olacağını ifade etti.Pil pasaportu, aracın bataryasıyla ilgili tüm bilgileri içeriyor. Üretim süreci, ham maddeleri, bileşenleri, toplam karbon ayak izi, pilin 15 yıllık sağlık durumu, tedarik zinciri durum, geri dönüşüme uygun olup olmadığı gibi birçok güncel bilgi yer alacak. Bu şekilde çevresel etkilerinin azaltılması ve yeniden kullanımın teşvik edilmesi sağlanacak. Pasaportun Volvo’ya araba başına 10 dolara mal olmasının beklendiğini de belirtelim.

 
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir