Google, YouTube’da Reklam Engelleyicileri Yasakladığı İçin Davalık Oldu

Google, YouTube’da Reklam Engelleyicileri Yasakladığı İçin Davalık Oldu
0

 

YouTube’un bir süredir kullanımda olan “reklam engelleyici kullananları engelleme” uygulaması davalık oldu. Şikâyetçi taraf, bunun yasa dışı casusluk olduğunu savunuyor. Google’ın ne yapacağı ise merak konusu.

ABD merkezli teknoloji devi Google, bundan kısa bir süre önce YouTube ile ilgili radikal bir karar aldı. Alınan bu karar doğrultusunda, platformun reklam engelleyici uygulamalarla birlikte kullanılması yasaklandı. Google, YouTube algoritmasında yaptığı bir değişiklik ile söz konusu cihazda reklam engelleyici uygulamaları tespit edecek, 3 videodan sonra video oynatma özelliği durdurulacaktı.

Ancak Google’ın bu kararı, kullanıcıları rahatsız etti. Hatta İrlanda’da yaşamını sürdüren Alexander Hanff isimli bir gizlilik uzmanı, konuyla ilgili olarak YouTube’a dava açmak için harekete geçti. Hanff ve avukatları, YouTube’un algoritmasında yapılan değişikliğin, kullanıcı gizliliğini ihlal ettiğini ve bunun Avrupa Birliği kanunlarına aykırı olduğunu savunuyorlar.

“YouTube’un algoritması, yasa dışı casusluk yapılmasına yol açıyor”

YouTube'a reklam engelleme davası

Gizlilik uzmanına göre YouTube algoritmasına eklenen kodlar, reklam engellemek amacıyla olsa bile yasa dışı casusluk yapılmasına neden oluyor. Neticede YouTube, bu kez sadece kendi çıkarları uğruna ve izin de almadan, kullanıcıyı takip ediyor. İrlanda’da resmî olarak suç duyurusunda bulunan Alexander Hanff, İrlanda Veri Koruma Komisyonuna da başvuru yapmış durumda.

Edinilen bilgilere göre hakkındaki suç duyurusu ve diğer başvurular, çoktan Google’a ulaştı. Ancak şirket, şu an için konuyla ilgili bir açıklama yapmadı. Davanın nasıl seyredeceği şimdiden merak konusu olsa da Google’ın başı ağrıyacak gibi görünüyor. Zira Avrupa Birliğinin “Dijital Piyasalar Yasası“, teknoloji firmalarını gerçekten köşeye sıkıştırıyor. Google, bu dava sonunda reklam engelleme uygulamalarını yeniden serbest bırakmak zorunda kalabilir.

 

Kaynak: KOD https://www.theregister.com/2023/11/11/meta_youtube_criminal_charges/
 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir