Google’ın yeni yapay zeka aracı gazetecileri işsiz bırakabilir mi?

Google’ın yeni yapay zeka aracı gazetecileri işsiz bırakabilir mi?
0

Google, haber yazabilen yapay zeka aracını The New York Times, The Washington Post ve News Corp. gibi büyük medya kuruluşlarına sundu.


2022 yılının kasım ayında ChatGPT’ni hayatımıza girmesi ile yeni bir döneme de adım atmış olduk. ChatGPT tüm dünyaya yapay zeka teknolojisinin geldiği son noktayı bizlere gösterdi. ChatGPT’nin başarısının ardından diğer büyük şirketler de yapay zeka yatırımlarını artırmaya başladı.
Google Genesis, habercilere asistanlık yapacak

Yapay zeka konusunda en ciddi şirketlerden bir tanesi de hiç kuşkusuz Google. Bard ile sohbet robotu yarışında ChatGPT’nin karşısına çıkan şirket şimdi ise farklı bir yapay zeka sistemi üzerinde çalışıyor. Son gelen bilgilere göre Google haber yazabilen bir yapay zeka aracını test ediyor.


Yapay zeka çalışmalarını hızlandıran şirketin yeni sistemini The New York Times, The Washington Post ve News Corp. gibi büyük medya kuruluşlarına sunduğu ifade ediliyor. Dahili olarak Genesis olarak bilinen yapay zeka, otomatik olarak içerik oluşturmak için güncel olayların ayrıntılarına dikkat çekebiliyor.

Yapılan yorumlara göre Google’ın yeni yapay zeka aracı, haber editörleri ve gazetecilerin ellerinden işlerini almaktan çok asistanlık görevi üstlenecek. Bu sayede gazeteci ve edtörlerin daha önemli detaylara odaklanabilmesi sağlanmış olacak.

Bazı kişiler, Google’ın yeni girişiminden şikayetçi olsa da şirket yeni yapay zeka araçlarının sadece destek olmak için oluşturulduğunu savunuyor. Şirket, tıpkı diğer araçlarında olduğu gibi yeni teknolojiler sayesinde gazetecilerin üretkenliklerini artırmayı hedeflediklerini ifade ediyor.

Google, geliştirdiği yapay zeka araçları ile yeni bir devrin kapılarını aralıyor. Bakalım yapay zekanın işini aldığı ilk meslek grubu bizler mi olacağız? Peki siz gittikçe gelişen yapay zeka teknolojisi konusunda ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

 
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir