Netflix, korsan içeriklere savaş açtı!

Netflix, korsan içeriklere savaş açtı!
0

Dünyanın en çok aboneye sahip çevrimiçi yayın platformu Netflix, korsan içerik ve yayıncılarına karşı mücadelesiyle gündem oldu.

Milyonlarca kişinin hayatında yer edinen çevrimiçi yayın platformu Netflix, bu kez de içeriklerini ücretsiz servis eden korsan yayıncılara karşı açtığı davalarla gündeme geldi. Platformun üst düzey yöneticileri, somut bir sonuç alana dek hukuki mücadeleyi sürdüreceklerini açıkladı.

Korsan içerikler Netflix’i öldürüyor mu?

Netflix’in hukuk danışmanları, korsan yayıncıların gün geçtikçe yayıldığına ve bununla mücadele etmenin zorluğuna dikkat çekti. Birçok sektör otoritesi, şirketin en büyük rakibi olarak korsan içerik sitelerini görüyor. Zamlanan abonelik ücretleriyle sık sık gündeme gelen Netflix, lisanslı içeriklerini bu sitelerden sildirmek için her türlü yönteme başvurmuş durumda.


Netflix’in kuruluşundan bu yana korsan yayıncılardan şikayetçi olduğu biliniyor. Şirket pandemiden bu yana her yıl büyük karlar açıklamaya devam etse de, korsan yayın platformlarının hızlı yükselişi şirketin üst yönetimini tedirgin etti. Yasaklanan korsan içeriklerin sadece günler sonra tekrar türemeye başlaması, bu savaşın beklenenden daha uzun süreceğini gösteriyor.

Netflix platformu ilk ortaya çıktığında internet hızları bugünkü kadar yüksek olmadığı için, bu platformdan içerik tüketmek bu içerikleri torrent üzerinden indirmekten çok daha pratikti. Günümüzde ise, en uzun ve uzun yüksek çözünürlüklü yapımlar bile oldukça kısa süre içerisinde indirilip internette paylaşılabiliyor.

Netflix yönetimi yaşadıkları korsan yayın sorununun sadece kendilerini değil, yaratıcı içerik üreten tüm sektörleri etkilemekte olduğunu öne sürüyor. Onlara göre bu sorunun çözüm yolu ise, sert devlet düzenlemelerinden ve ağır cezalardan geçiyor.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Netflix aboneliğiniz var mı? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. Yanıtlarınız bizim için değerli.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir