Spotify, Baştan Aşağı Yenilendi: Biraz TikTok, Biraz YouTube, Biraz da Instagram’a Dönüştü…

Spotify, Baştan Aşağı Yenilendi: Biraz TikTok, Biraz YouTube, Biraz da Instagram’a Dönüştü…
0

Spotify, bugün gerçekleştirilen Stream On etkinliğiyle uygulamaya gelen yenilikleri açıkladı. Uygulamayı baştan aşağı değişmesini sağlayan bu yenilikler, TikTok benzeri akış da dahil birçok özelliği içeriyor.

Dünyanın en popüler müzik platformu Spotify, bugün ABD’nin Los Angeles şehrinde düzenlenen Stream On etkinliğiyle birlikte uygulamaya gelecek birçok özelliği tanıttı. Şirket, gelen yeniliklerin uygulamada bugüne kadar yapılan en büyük değişiklikler olarak tanımladı.

Spotify, uygulamasını neredeyse baştan aşağı değiştiren özellikleriyle birlikte dinamik bir arayüz sunarak kullanıcıların ve içerik üreticilerinin platformdaki deneyimini iyileştirmeyi amaçlıyor. Daha kişiselleştirilmiş ve etkileşim odaklı bir Spotify sunacak bu yenilikler, TikTok benzeri bir akıştan çalma listelerinde akıllı karışık çalmaya kadar birçok özelliği içeriyor. Gelin bunlardan öne çıkanlara bakalım.

Uygulamaya TikTok benzeri akışlar ekleniyor

Spotify, uygulamasına TikTok benzeri akışların ekleneceğini duyurdu. “Müzik”, “Podcast’ler ve Programlar” ve “Sesli Kitap” olarak ayrılan bu üç farklı akışa ‘Ana Sayfa’ sekmesinde ekranın üst kısmından ulaşmak mümkün olacak. Bunun ardından da seçtiğiniz içerik türüne göre TikTok benzeri, videoların ağırlıklı olduğu otomatik olarak oynatılan görüntülerin yer aldığı bir akışa ulaşabileceksiniz.

Örneğin “Müzik” akışına girdiğinizde aşağı doğru kaydırarak sesli ve görüntülü önizlemeleri görebileceksiniz. Bunlar, şarkılarda karşımıza çıkan ve Canvas olarak isimlendirilen kısa videolar olacak.  Bunun yanı sıra müzik sekmesinde çalma listeleri ve albüm gibi şeyleri de keşfetmek mümkün. Burada gösterilen önizlemelerin tıpkı Instagram’ın “Hikâyeler” özelliği gibi izlenebilmesi de dikkatlerden kaçmıyor.

Beğendiğiniz bir şeyi gördüğünüzde de bu içerikleri kaydetme, dinleme, paylaşma gibi birçok işlevi yerine getirebileceksiniz. Bu akışlarda gezinirken istediğiniz içeriğe girip onu detaylı bir şekilde de keşfedebileceksiniz. Ayrıca platform, şarkı dinlediğiniz sırada bu akışlarda sessiz bir şekilde gezinmenize de olanak tanıyacak.

Podcast ve sesli kitap akışından da kısaca bahsedelim. Podcast bölümü, tıpkı müzikte olduğu gibi size yeni veya bildiğiniz şovları içeren kişiselleştirilmiş öneriler sunacak. Otomatik oluşturulan önizlemelerle birlikte sevebileceğiniz podcast’leri keşfedebileceksiniz. Aynı şekilde sesli kitap kısmında da Spotify’da mevcut olan yüz binlerce kitap arasından uygun olanlar kullanıcılara önerilecek. Sesli kitapların ülkemizde henüz olmadığını söyleyelim.

Bunların yanı sıra “Müzik” akışında yakın zamanda tanıtılan yapay zekâ destekli DJ de eklenecek. Size uygun içerikleri bulmaya yardımcı olan DJ özelliği, şimdilik yalnızca ABD ve Kanada’daki kullanıcılar için çıkış yapacak. Bu özelliğin detaylarına aşağıdaki içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Akıllı karışık çalma özelliği

Spotify, geçtiğimiz yıllarda tanıttığı “Zenginleştir” isimli özelliği de iyileştirdiğini duyurdu. Bu özelliğin artık “Akıllı Karışık Çal” olarak adlandırıldığı belirtildi. Beğenilen şarkılarda da kullanılabilecek yeni özelliğin, “Zenginleştir” butonunun çok daha gelişmiş bir hali olduğunu söyleyebiliriz.

Artık Premium kullanıcıları, karışık çal butonuna gelecek bu özellik yoluyla çalma listelerinin ruhuna uygun olan ve Spotify’ın önerdiği yeni şarkıları listelerine ekleyebilecek. Butona tekrar tıkladıklarında ise sonradan gelen şarkıları çıkararak eski haline döndürebilecekler.

Podcast’lerde otomatik oynatma

Spotify, podcast seven kullanıcıların hoşuna gidecek bir özellik de getirdi. Buna göre artık uygulamadaki podcast’lerde otomatik oynatma kullanılabilecek. Bu özellikle birlikte Spotify, tıpkı müzikte olduğu gibi size dinlediğiniz içeriğe uygun alakalı bir bölümü otomatik olarak oynatma imkânı sunacak. Ayrıca bu özelliği kapatmak da mümkün olacak. Bu şekilde bölümler bittiğinde sessizliğin keyfini çıkarabileceksiniz.

Sanatçılar, Spotify’a diğer sosyal medya platformlarındakine benzer şekilde hikâyeler ekleyebilecek

Spotify, diğer platformlarda gördüğümüz ‘Story’ özelliğine benzer bir özelliği de uygulamasına getiriyor. ‘Spotify Clips’ olarak adlandırılan bu yeni özellik, sanatçıların 30 saniyelik videoları profillerine eklemelerini sağlıyor. Bu şekilde de kullanıcılar, favori şarkıcılarını dinlerken onların paylaşımlarını da görebiliyor.

Sevdiğiniz sanatçıların ne zaman şarkı çıkaracağını gösteren sayaçlar uygulamaya geliyor

Son olarak şirket, bir sayaç sayfası da getireceğini duyurdu. Sanatçıların profiline eklenecek bu özellik, yeni bir şarkının ne zaman çıkacağını kullanıcılara gerim sayım yoluyla gösterecek.

Spotify, bu özelliklerin bugünden itibaren kullanıcılara sunulmaya başladığını ifade etti. Yeni özelliklerin çoğunun zaman içinde herkese geleceğini söyleyebiliriz. Bu özelliklerden “Akıllı Karışık Çalma” gibi bazıları yalnızca Premium abonelere gelirken diğerleri herkes için kullanıma sunulacak.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir