vivo, Telefonunuzu Korumak İçin Yapmanız Gerekenleri Açıkladı

vivo, Telefonunuzu Korumak İçin Yapmanız Gerekenleri Açıkladı
0

 

 

Avrupa Konseyi’nin 2006 yılında “Avrupa Veri Koruma Günü” kabul ettiği 28 Ocak öncesinde vivo, akıllı telefon kullanıcıları için güvenlik tüyoları paylaştı.

Dünyanın dijitalleşmesi, bulut bilişimin öne çıkması, iletişim teknolojilerinin gelişmesi derken kişisel verilerimizin ne kadar önemli olduğu zamanla ortaya çıktı. Bir zamanlar insanların “Sarı sayfalar”da gözüksün diye para ödediği isim ve telefon bilgileri gibi bilgiler artık gizliliği önem taşıyan, kanunlarla korunan bilgiler hâline geldi. Hatta verileri korumanın öneminde dikkat çekmek için 2006 yılından beri 28 Ocak tarihi “Avrupa Veri Koruma Günü” olarak kutlanıyor. Türkiye’de de 2016 yılından beri kutlanan “Veri Koruma Günü” için vivo, bazı güvenlik tüyoları paylaştı. 

İşte vivo’nun akıllı telefonlarda güvenlik ipuçları:

vivo

 1. Telefonunuzda PIN ayarlayın ve telefonunuza şifre koyun: Böylece telefonunuz istemediğiniz kişiler tarafından izinsiz kullanılmaz. 
 2. Akıllı telefonunuzu yedekleyin ve veri güvenliğini sağlayın: Rehberde yer alan kişiler, belgeler, fotoğraflar gibi tüm verileri yedekleyin. 
 3. Akıllı telefonunuzun yazılım güncellemelerini yapmayı unutmayın: Güncellemeler yapılmazsa siber tehditlere karşı daha açık olursunuz, otomatik güncelleştirmeler ile telefonunuzu güncel tutun. 
 4. Eski telefonunuzu elden çıkarmadan önce kişisel verilerinizi temizleyin: Bilgilerinizi korumak için başkalarına verdiğiniz ya da sattığınız telefonların hafızalarını temizleyin. 
 5. Yalnızca güvenilir kaynaklardan gelen uygulamaları yükleyin: Belirsiz kaynaklardan gelen dosyalar bilgierinizi çalabilir, cihazlarınıza zarar verebilir. 
 6. Uygulamaların kişisel bilgilerinize erişim yetkisi hakkında dikkatli olun: Uygulamaların talep ettiği bilgilere dikkat edin, hepsini onaylayıp geçmeyin. Gereksiz erişim taleplerine onay vermeyin.
 7. Açık Wi-Fi ağlarına bağlanırken dikkatli olun: Telefonunuz, herkese açık ağlara bağlandığında saldırı hedefi olabilir. Bu ağlar üzerinden özellikle hassas ve kişisel bilgilerinize erişmeyin. 
 8. Akıllı telefonunuzun güvenlik ayarlarını değiştirmeyin: Telefonunuzun operatörünüz, üreticiniz ya da işletim sistemi ideal güvenlik ayarlarıyla gelir ve bu ayarlarda değişiklik yapmak, güvenlik anlamında sorunlar yaşamanıza neden olabilir. 
 
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir