Zamanımızın Teksas, Tommiks, Zagor… Görenleri Nostalji Rüzgarına Sürükleyecek, Bir Kuşağın Elinden Düşmeyen En İyi Çizgi Romanları

Zamanımızın Teksas, Tommiks, Zagor… Görenleri Nostalji Rüzgarına Sürükleyecek, Bir Kuşağın Elinden Düşmeyen En İyi Çizgi Romanları
0

 

Bugün çizgi roman denilince hepimizin aklına Marvel ve DC geliyor olabilir ama eskiden bu evrenler ülkemizde çok da bilinmezdi. Bunların yerine çoğu zaman gazete eki olarak verilen ya da gazete bayilerinde haftalık olarak satılan çizgi romanlar okunurdu. Geçmiş güzel zamanları hatırlayacağınız, bir dönemin en iyi çizgi romanlarından bazılarını sizin için listeledik.

Son yıllarda çizgi roman dünyası hiç olmadığı kadar hareketli bir dönem geçiriyor. Eski maceralar yeniden çiziliyor, yeni hikayeler yaratılıyor, genç sanatçılar ortaya çıkıyor, bu hikayelerden uyarlanan filmler sinema dünyasını alt üst ediyor. Eğer sıkı bir takipçi değilseniz bunların yalnızca Marvel ve DC olduğunu zannedebilirsiniz ama en iyi çizgi romanlar dünyası özellikle de geçmişe baktığımızda bir hayli geniştir. 

 

2000’li yıllara geldiğimizde eski popülaritesini kaybetse bile aslında çizgi romanlar bir dönem gazete eki olarak veriliyor ya da gazete bayilerinde haftalık olarak satılıyordu. Bugün çizgi roman sanatçısı olan ya da sıkı takipçisi olan pek kişi o zamanlar siyah beyaz sayfaları görerek ilk kez bu büyülü dünya ile tanıştı. Gelin şöyle bir nostalji rüzgarına kapılalım ve bir dönem kimsenin elinden düşürmediği en iyi çizgi romanlardan bazılarını görelim.Bir dönemin en iyi çizgi romanlarından bazıları:

 • Teksas
 • Tommiks
 • Zagor
 • Asteriks ve Oburiks
 • Conan
 • Martin Mystere
 • Nathan Never
 • Tenten
 • Flash Gordon
 • Red Kit
 • Kızılmaske
 • Mister No
 • Tarkan

Kolonicilere isyan eden Çelik Bilek: Teksas

teksas

İtalyanca orijinal adıyla Il Grande Blek, ilk kez 1956 yılında Türk okuyucularla buluştu. Giovanni Sinchetto, Dario Guzzon ve Pietro Sartoris tarafından yaratılan çizgi romanın aslında Teksas ile yakından uzaktan ilişkisi yoktur. Yayınların ülkemizdeki kapaklarını çizen Samim Utkun bu ismin ilgi çekici olacağını düşündüğü için bu adı vermiştir. Hikaye, 18. yüzyılda İngiliz kolonicilere karşı direnen bir gruptaki Çelik Bilek adlı karakteri anlatmaktadır.

Sevimli bir yüzbaşı: Tommiks

tommiks

İtalyanca orijinal adıyla Capitan Miki, ilk kez 1955 yılında Türk okuyucularıyla buluştu. Giovanni Sinchetto, Dario Guzzon ve Pietro Sartoris tarafından yaratılan çizgi romana Tommiks adı yine Samim Utkun tarafından, Amerikalı karakter Tom Mix’ten esinlenilerek verilmiştir. Hikaye, Amerika’da Nevada Rangers olarak görev yapan Yüzbaşı Tommiks’in maceralarını anlatmaktadır. Teksas kadar sert bir anlatısı yoktur.

Baltası ile intikam peşinde: Zagor

zagor

Sergio Bonelli ve Gallieno Ferri tarafından yaratılan Zagor çizgi romanı ilk kez 1962 yılında Türk okuyucularıyla buluştu. Pensilvanya eyaleti yakınlarındaki Darkwood isimli hayali bir ormanda yaşayan karakterimiz Zagor’un asıl adı Patrick Wilding’dir ve ailesi Abenaki kabilesi tarafından öldürülmüştür. Bir avcı tarafından çocuk yaşta kurtarılarak Zagor adını alan karakterimiz ustaca balta kullanarak ailesinin intikamını almak için mücadele eder. 

Galyalıların eğlenceli direnişi: Asteriks ve Oburiks

asteriks oburisk

Fransızca orijinal adıyla Astérix le Gaulois çizgi romanını direkt olarak çevirdiğimizde Galyalı Asteriks’in Maceraları oluyor ama ülkemizde daha çok Asteriks ve Oburiks adıyla bilinir. Milattan önce 50 yılında Romalıların işgal etmeye çalıştığı Galya köyünde yaşayanların maceraları anlatılır. Oburiks, Büyüfiks, Dediğimdediks gibi karakterlerin dahiyane Türkçe adları ünlü Türk kaligraf Ferdi Sayışman tarafından verilmiştir. 

Cengiz Han’dan esinlenilen savaşçı: Conan

conan

Bugün bile farklı sanatçılar tarafından hikayeleri sürdürülen Conan karakteri, Amerikalı yazar Robert Ervin Howard tarafından yaratılmıştır. Conan The Barbarian adıyla yayınlanan çizgi romandaki karakterimiz günümüzden binlerce yıl önce yaşayan bir savaşçıdır. Howard bu karakteri yaratırken Moğol İmparatoru Cengiz Han’dan esinlenmiştir.  

Ülkemizde Atlantis adıyla bilinir: Martin Mystere

Martin Mystere

İtalyan Alfredo Castelli ve Giancarlo Alessandrini tarafından yaratılan Martin Mystere, İtalya’dailk  yayımlanışından iki yıl sonra 1984 yılında Türk okuyucularıyla buluşmuştur ama ilk yayımlandığı dönem Atlantis adı ile karşımıza çıkmıştır. Çizgi romanda, Martin Mystere isimli pek çok konuda uzman bir profesörün esrarengiz olayları araştırdığı maceraları okuruz. Tam olarak bu nedenle kendisi İmkansızlıklar Dedektifi olarak da anılır. 

Beyaz saçlı kahraman: Nathan Never

 

nathan never

Michele Medda, Antonio Serra ve Bepi Vigna tarafından yaratılan Nathan Never, Türk okuyucularıyla ilk kez 1990’lı yıllarda buluşmuş ama ömrü çok uzun olmamıştır. Bir bilim kurgu öyküsünün anlatıldığı Nathan Never çizgi romanında karakterimiz bir ajandır. Yaşadığı acılar nedeniyle saçı beyazlamış olan karakterimiz pek çok farklı maceraya atılır. 

Dünyanın her köşesinde farklı bir macera: Tenten

tenten

Fransızca orijinal adıyla Les Aventures de Tintin, ülkemizde Tenten’in Maceraları adıyla yayımlanmıştır. Belçikalı sanatçı Herge tarafından yaratılan karakterin Türk okuyucularla buluşması 1960’lı yıllara gerçekleşmiştir. Kahramanımız genç bir gazetecidir. Neredeyse tüm maceralarında köpeği Milu ve Kaptan Haddock ona yoldaşlık etmektedir. Karakterlerimiz onlarca yıl boyunca dünyanın pek çok farklı noktasında sayısız macera yaşamaktadırlar.

Biz Baytekin olarak biliriz: Flash Gordon

flash gordon

Her nedense bir dönem ülkemizde Baytekin adıyla yayımlanmış olan Flash Gordon, Alex Raymond ve Austin Briggs tarafından yaratılmıştır. İlk kez 1934 yılın yayınlanan Flash Gordon hikayesi, karakterimizin bir uçaktan paraşütle atlayıp çılgın bir bilim insanı ile tanışmasıyla başlıyor. Daha sonraki bilim kurgu öykülerinde karakterimiz evrenin dört bir köşesine yolculuk yapacaktır.

Gölgesinden hızlı silahşör: Red Kit

red kit

Orijinal adıyla Lucky Luke, Belçikalı sanatçı Morris tarafından yaratılmıştır. Türk okuyucularıyla ilk kez 1956 yılında buluşan çizgi romandaki Red Kit, Düldül, Rin Tin Tin gibi karakterlerin adları da ünlü Türk kaligraf Ferdi Sayışman tarafından verilmiştir. Vahşi Batı’da yaşayan yalnız bir kovboy olan Red Kit gölgesinden hızlı silah çekmesiyle ünlüdür. Elbette karakterin hepimizin gönlünü kazandığı yer çizgi filmleri olmuştur. 

Ormanda on kaplan gücünde: Kızılmaske

kızılmaske

İngilizce orijinal adıyla The Phantom, Lee Halk tarafından yaratılmıştır. İlk kez 1939 yılında Kızılmaske adıyla Türk okuyucularıyla buluşan çizgi romandaki karakterimizin gemisi karaya vurmuş ve kendisi pigmeler tarafından kurtarılmıştır. Artık hayattaki tek amacı zalimlik ve haksızlıklara mücadele etmek olan Kızılmaske bir elinde gücünü temsil eden kuru kafalı yüzük, diğer elinde ise iyiliği temsil eden bir yüzük taşımaktadır. 

Hippi bir kahraman: Mister No

mister no

İtalyan Sergio Bonelli ve Galliano Ferri tarafından yaratılan Mister No, ilk kez 1975 yılında yayımlanmıştır. Bonelli’nin western dışı ilk karakteri olması dikkat çekicidir. İkinci Dünya Savaşı sırasında pilot olan karakterimiz artık Amazon nehri üzerinde gezi pilotluğu yapmaktadır. Arkadaşlarıyla birlikte başı sık sık belaya giren Mister No, kendini sayısız maceranın içinde bulur. 

Atıl kurt!: Tarkan

tarkan

Yeşilçam sinemasına uyarlanan filmleriyle gönlümüzü kazanan Tarkan aslında Sezgin Burak tarafından yaratılan bir çizgi romandır. Okuyucularıyla ilk kez 1967 yılında buluşan çizgi romandaki karakterimiz Tarkan bir Türk Hun savaşçısıdır. Yoldaşı kurt ile maceradan maceraya atlayan karakterimiz haksızlığa boyun eğmemesi ile bilinir. 

Bir dönem kimsenin elinden düşmeyen en iyi çizgi romanlardan bazılarını listeledik ve kısaca her birinin dikkat çeken özelliklerinden bahsettik. Elbette bu liste çok daha uzun olabilirdi. Listemizde olmasını istediğiniz nostaljik çizgi romanları yorumlarda paylaşabilirsiniz. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir