2023’te izleyebileceğiniz en iyi Kore filmleri

2023’te izleyebileceğiniz en iyi Kore filmleri
0

Bu içeriğimizde, sinema severler için 2023 yılında izlenebilecek en iyi Kore filmlerini bir araya getirdik.

Sinema dünyasında Kore filmleri oldukça öne çıkıyor. Dünya genelinde giderek artan hayran kitlesine sahip olan bu filmler; özgün senaryoları, sıra dışı kurguları ve başarılı oyunculuk performanslarıyla seyircileri hayran bırakıyor. Bizler de bu içeriğimizde, 2023 yılında izleyebileceğiniz en iyi Kore filmlerini bir araya getirdik.

En iyi Kore filmleri!

The Tunnel


2016 yılında çekilen The Tunnel, Güney Kore yapımı bir gerilim filmidir. Bu yapımda, sevdiği kadının yanına gitmek için araba kullanırken korkunç bir kaza geçiren Jung-soo’nun mahsur kaldığı tünelde yaşadıkları anlatılıyor.

Kaza sonrası tünelin her iki tarafı da çöker ve Jung-soo, burada mahsur kalır. Tünelin içinde tek başına kalan Jung-soo, telefonuyla yardım çağrısı yapar ancak kurtarma ekipleri geç gelir. Zamanla yiyecek ve su kaynakları tükenmeye başlar ve hayatta kalmak için mücadele etmek zorunda kalır.

Yetkililer ve ailesi, Jung-soo’nun kurtulma umudundan vazgeçmemesi için ellerinden geleni yapar, ona moral verirler. Tünelde mahsur kalmasıyla birlikte gerçekleşen olaylar, Jung-soo’a hayatının sadece kendi çabalarına bağlı olmadığını gösterir.

En iyi Kore filmlerinden birisi olan The Tunnel, karakterin iç dünyasına odaklanarak seyircileri etkileyen bir hikayeye sahip. Film, hayatta kalmak için verilen mücadelenin yanı sıra, insanların zor zamanlarda birbirine olan desteğe de dikkat çekiyor.

 • Yönetmen: Seong Hun Kim
 • Tür: Dram, gerilim
 • IMDb: 6.8/10

Memories of Murder


2003 yılında seyirciye sunulan Memories of Murder, Güney Kore’nin Gyeonggi bölgesinde 1986 ve 1991 yıllarında gerçekleşen seri cinayetler olayından esinlenen bir polisiye dram filmidir. Söz konusu yapım, Park Doo-man ve Cho Yong-koo adında iki polis memurunun cinayetleri çözmek için yürüttüğü soruşturmayı konu alıyor.

Doo-man ve Yong-koo cinayetleri çözmeye çalışırken, aynı zamanda bunun psikolojik ve sosyolojik yönlerini de anlamaya çalışırlar. Uzun bir süredir yürütülen soruşturma, bir sonuç vermez. Cinayetler, 1980 yılının sonlarına kadar devam eder.Yönetmen: Bong Joon Ho
Tür: Suç, drama, gizem, gerilim
IMDb: 8.1/10

Oldeuboi (İhtiyar Delikanlı)


Oldeuboi, Güney Koreli yönetmen Park Chan-wook tarafından 2003 yılında çekildi. Psikolojik gerilim filmde, baş karakterimiz Dae-su isimli bir adam, esrarengiz bir şekilde kaçırılır ve 15 yıl boyunca bir hapishanede zorla tutulur.

Nihayet yıllar sonra serbest bırakılır. Eski ve özgür hayatına geri dönmek isteyen Dae-su, neden ve kim tarafından kaçırıldığını öğrenmek ister. Bunun için araştırma yapmaya başlayan baş karakterimiz, bir restoranda Mi-do adında bir kadınla tanışır ve onunla gittikçe daha da yakınlaşır.

Dae-su, gerçekleri öğrendikçe hayatında bir takım değişiklikler olur. İşlediği konu, aksiyonu ve sürpriz sonuyla seyirciler tarafından beğenilen Oldeuboi, en iyi Kore filmleri arasında yer alıyor.Yönetmen: Park Chan-wook
Tür: Aksiyon, dram, gizem, gerilim
IMDb: 8.4/10

Ah-ga-ssi (Hizmetçi)


Ah-ga-ssi, Japon işgali dönemindeki Kore’de geçiyor. Sookee adında bir genç kadın, Japon tahtının varisi olan Hideko’nun hizmetçisi olarak kraliyette işe alınır. Hedeko’nun elmasını çalmak için işe giren Sooke, onunla bir bağ kurmaya başlar ve tüm planlar değişir.

Sooke ile Hideko arasındaki bağ arttıkça, aralarında bir aşk başlar. Aşk, ihanet, entrika, ve sürprizlerle dolu bir hikayeyi konu alan Ah-ga-ssi, dönemin toplumsal normlarına dikkat çekmektedir.Yönetmen: Park Chan-wook
Tür: Dram, romantik, gerilim
IMDb: 8.1/10

Love My Scent


Aynı isimdeki Alman romandan uyarlanan Love My Scent, hayatını parfüm yapmaya adayan Seo Yi-do karakterini anlatıyor. Özgüveni düşük ve yalnız bir kişiliği olan Seo Yi-do, diğer insanlar tarafından ezik bir adam olarak görülmektedir.

Bir gün bir cinayet işlenir. Olay yerindeki koku, Seo Yi-do’nun dikkatini çeker ve bu kokunun peşine düşer. Suçluyu yakalamak için kendisini tehlikeli bir oyuna dahil eder ve ardından bir kovalamaca başlar. Dedektiflik hikayesi anlatan film, başarılı oyuncu performansı ve sürükleyici senaryosu ile sinema dünyasının önde gelen yapımları arasına girmeyi başardı.Yönetmen: Lim Seongyong
Tür: Romantik, komedi
IMDb: 8.1/10

Taegukgi hwinalrimyeo (Kan Kardeşleri)


Taegukgi hwinalrimyeo, 1950 ile 1953 yılları arasında süren Kore Savaşı’ndaki iki kardeşi konu alıyor. Dong-ku ve Jin-seok adındaki bu iki kardeş, savaşın başlamasıyla birlikte ayrılırlar. Dong-ku Kore ordusuna katılırken, Jin-seok ise savaştan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışır. Devlet, ikisini de zorla orduya dahil eder.

Jin-seok, bir gün kardeşinin esir düştüğünü öğrenir. Onu kurtarmak için savaşa katılır. İkili, bu süreçte savaşın acımasızlığına, verilen kayıplara ve korkunç şiddete yakından tanıklık eder. Yönetmen koltuğunda Kang Je-gyu’nun oturduğu film, daha önce pek çok ödül aldı.Yönetmen: Je-kyu Kang
Tür: Aksiyon, dram, savaş
IMDb: 8.0/10

Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom (İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış… ve İlkbahar)


Uzun ismi ile merak uyandıran Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom, eleştirmenler tarafından beğenilen en iyi Kore filmleri arasında yer alıyor. Söz konusu yapım, bir gölün ortasına kurulan Budist manastırında geçiyor.

Filmde keşiş ve çırağın hayatı, yılın dört mevsimindeki mevsimler ve doğal unsurlar aracılığıyla anlatılır. İkili, manastırda birbirleri için, doğayla bütünleşerek yaşarlar. Kim Ki-duk’ın yönetmenliğini yaptığı filmde insanın doğa ile uyumlu yaşaması gerektiğine dikkat çekiliyor.

 • Yönetmen: Kim Ki-duk
 • Tür: Dram, romantik
 • IMDb: 8.0/10


Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Kesinlikle izlenmesini düşündüğünüz Kore filmleri neler? Fikirlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir