Türkiye’deki Ehliyetinizle İtalya’da Araba Kullanabileceksiniz (Tabii Gidebilirseniz…)

Türkiye’deki Ehliyetinizle İtalya’da Araba Kullanabileceksiniz (Tabii Gidebilirseniz…)
0

 

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan bir kanun ile Türkiye’de verilen ehliyetlerle İtalya’dan verilen ehliyetlerin “eşdeğer” olması anlaşması onaylandı. Hükümet, konuyla ilgili olarak geçtiğimiz yıl anlaşmaya varmıştı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında hem Türkiye’yi hem de İtalya’yı ilgilendiren bir kanun yer aldı. “Sürücü Belgelerinin Karşılıklı Olarak Tanınması ve Değişimine İlişkin Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile İtalyan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun” isimli kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bugün itibarıyla yürürlüğe giren kanun, adından da anlaşılabileceği üzere İtalya ile Türkiye arasında yeni bir dönem başlatıyor. Kanuna göre Türkiye’den alınan ehliyetler İtalya’da, İtalya’da alınan ehliyetler ise Türkiye’de geçerli olacak. Bu iki ülke arasında seyahat edenler, gittikleri yerlerde hiçbir kısıtlama olmadan otomobil kullanabilecekler.

Geçtiğimiz yıl anlaşmaya varılmıştı

Sürücü belgesi

Aslına bakacak olursak bu yeni bir gelişme değil. Türk ve İtalyan hükümetlerinden yetkili isimler, 5 Temmuz 2022 tarihinde bu konuyla ilgili anlaşma imzalamışlardı. İşte o anlaşma, bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş oldu.

Aslında 1968 yılında, uluslararası çapta “Karayolu Trafiği Konvansiyonu” isimli bir oluşum kurulmuştu. Dünya çapında 93 ülkenin yer aldığı oluşum kapsamındaki tüm ülkeler, birbirlerinin sürücü belgelerini kabul etmişti. Ancak üye ülkelerin birinden başka birine giden bir bireyin, ne kadar süre boyuna araç kullanabileceği ülkelerin özeline bırakılmıştı.

Şu ana kadar Türkiye’den alınan sürücü belgelerinin İtalya’da geçerliliği 6 aydı. İtalya ile imzalanan anlaşma, süre sorununu ortadan kaldırmış oldu. Ayrıca bu anlaşma ile Türkiye’de kamyon veya iş makinesi gibi özel eğitim gerektiren araçları kullanan vatandaşlar, aynı işi İtalya’da da yapabilir hale geldiler.

5 Temmuz 2022 yılında imzalanan anlaşmaya buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak:https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/04/20230410-4.htm 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir