0

Apple artık garantisi olmayan bazı Apple Watch modellerini tamir edemeyecek. Konuyla ilgili detaylar haberimizde.

Geçtiğimiz günlerde bir patent ihlali davası nedeniyle ABD’de Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2 satışını durdurmak zorunda kalan Apple, şimdi kullanıcıları üzecek bir haberle gündeme geldi. Bloomberg’den Mark Gurman’a göre, yasak eski modellerin teknik servis imkanını olumsuz etkileyecek ve Apple artık garantisi olmayan söz konusu akıllı saat modellerini tamir edemeyecek.

Apple garantisi biten Apple Watch’lere onarım hizmetini durdurdu!

Apple geçtiğimiz günlerde SpO2 (kandaki oksijen değerini ölçme özelliği) sensörleriyle ilgili Masimo (tıbbi bir şirket) ile arasında geçen patent davasını kaybetti. Bunun üzerine ABD’de web sitesi üzerinden Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2’nin satışını durdurdu.


Bu gelişmenin ardından şirket, garanti kapsamı dışında olan Apple Watch Series 6 ve sonraki modeller (Watch SE hariç) için ABD’de onarım hizmetlerini durdurdu. Watch SE’de kandaki oksijen değerini ölçme özelliği olmadığı için kapsam dışında tutuldu.

Karara göre Apple, ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun (ITC) uyguladığı yasak kaldırılana kadar onarım hizmeti sunamayacak. Bununla birlikte akıllı saatiniz için Apple Care planı satın aldıysanız onarım hizmetinden yararlanmaya devam edebilirsiniz. Apple Care planı olmayan ve garanti süresi dolmuş kullanıcılar ise teknik servis için başka firmalara yönelmek zorunda kalacak.

Apple, onarım hizmeti sunmasına yasak getiren kararın bitmesinin ardından, durumdan olumsuz etkilenen kullanıcılarla iletişime geçeceğini belirtiyor. Yaşanan bu durum şimdilik ABD dışındaki kullanıcıları bağlamıyor. Ancak durumun globale sıçrayıp sıçmayacağı konusunda kesin bir şey söylemekte pek mümkün değil.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple’ın yaşadığı ve yaşattığı bu durum hakkında sizlerin düşüncesi nedir?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir