Kara Merhem Nedir Niçin Kullanılır?

Kara Merhem Nedir Niçin Kullanılır?
0

Halk arasında, özellikle yaşlılardan duyduğumuz, her derde deva denilen bir merhem vardır; “kara merhem”. Peki, kara merhem nedir? Nasıl kullanılır? İşte, detaylar!

Halk arasında, özellikle yaşlılardan duyduğumuz, her derde deva denilen bir merhem vardır; “ kara merhem“. Peki, kara merhem nedir? Nasıl kullanılır? İşte, detaylar!

Kara Merhem Nedir?

Kara merhem tıp dilindeki adıyla İhtiyal Pomad, iltihaplı deri hastalıklarında kullanılan etkili bir kremdir. İçerisinde yüksek oranda kükürt bulunan bu merhem, alüminyum tüplerin içerisinde eczanelerde satılır.

 • Bu kremin kullanıldığı bazı rahatsızlıklar şunlardır;
 • Çıban ve sivilce tedavisinde
 • Egzama gibi bazı cilt problemlerinde
 • Tırnak batması sorununda
 • Basur ve basur ameliyatı sonrası tedavilerinde
 • Kıl dönmesi problemi gibi rahatsızlıklarda kullanılır.

Kara merhem fiyatı, etkilerine göre oldukça uygundur. Eczanelerden kolaylıkla temin edebileceğiniz kara merhem fiyatı 26 – 35 TL arasında değişmektedir. Halk arasında ürünü kullananlar, hem fiyatının çok uygun hem de büyük ölçüde etkili olmasından çevresindeki kişilere tavsiye ederler.

Kara Merhem Nasıl Kullanılır?

 • İhtiyal Pomad, deri hastalıkları muayene sonrasında doktor tarafından reçete ile yazılabileceği gibi haricen de alınabilir. Peki kara merhem nasıl kullanılır, merhemin kullanımı zor mudur soruları yeni kullanacaklar için merak edilir. Bu krem oldukça basit bir şekilde normal krem gibi sürülür ancak etkisi çok büyük olduğu için merhemin miktarını çok az kullanmanız gerekir.Kullanmadan önce ellerinizi yıkayıp kullanacağınız bölgenin de temiz olmasına dikkat edin. Aksi takdirde sorunlu bölge mikrop kapabilir. Pamuk yardımı ile merhemi tedavi edilmesi gereken bölgeye sürebilirsiniz.

  Merhemi sürdükten sonra bölgeyi kapatmaya gerek yoktur. Ancak çıban tedavisinde kullanacaksanız sürdükten sonra bölgenin sıcak tutulması önemli olduğu için kapatmanız gerekir. Gazlı bez yardımı ile hava almayacak şekilde kapatınız. Diğer cilt problemlerinde kapatmamanız durumunda bir mahsuru bulunmaz.

Kara Merhem (İhtiyol Pomad) Sağladığı Faydalar

 • Kara merhem birçok deri hastalıklarında kullanıldığını yukarıda söylemiştik. Merhemin etki etme süresi ne kadar sürer sorusunun yanıtı kişiden kişiye ve oluşan rahatsızlıklara göre farklılık gösterir. Ama kullanıcı yorumlarından çok vakit almadan kısa sürede iyileştirdiği bilinmektedir. Kara merhem faydaları şu şekildedir,

1. Sivilcelere İyi Gelir

İltihaplanan sivilcelerin iltihaplarını kurutarak iltihabı akıtır. Sivilceler, özellikle yüz bölgesinde oluştuğu zaman her insanı rahatsız eden genellikle iltihaplı cilt problemidir. Bazı kişilerde bu durum psikolojik rahatsızlıklara bile yol açabilmektedir. Bu merhemi nohut büyüklüğünde sivilceli bölgeye sürün. Cildinizde oluşan sivilcelerden kısa bir sürede kurtulduğunuzu göreceksiniz.

2. Egzamayı Yok Eder

Kara merhem faydaları arasında en önemlilerinden biri egzamaya iyi gelmesidir. Egzama, cilt üzerinde oluşan kızarıklık ve pul şeklindeki döküntülere denir. Halk arasında yaygın olan bu cilt sorunu özellikle kaşıntı yapmasından dolayı oldukça rahatsız edicidir. Kara merhem kullanarak egzama rahatsızlığını yok edebilirsiniz.

3. Çıbanı Hızlı Bir Şekilde Yok Eder

Ağrılı bir deri hastalığı olan çıban bakteriyel enfeksiyon sonucunda oluşur. Kendiliğinden geçse de bu bazen oldukça zaman alabilmektedir. İhtiyal Pomed kullanımı kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.

4. Apse Oluşumunu Engeller

Apse rahatsızlıkları cildin herhangi bir yerinde oluşan ağrılı şişliklerdir. Kendiliğinden dışarı atılması mümkün olsa da bu vakit alabilir ya da atılmadan ameliyata sebep olabilir. İhtiyal Pomad apsenin dışarı atılma sürecini hızlandırır ve tekrardan oluşmasını engeller.

5. Cilt Üzerinde Oluşan Deri Döküntülerini Yok Eder

Merhem, cildin kuruması sonucunda deri üzerinde oluşan atopik, dermatit ve egzama gibi bazı hastalıkların tedavisinde kullanılır.

6. Dolama Rahatsızlığına İyi Gelir

Bakteri üremesi sonucunda oluşan dolama hastalığının yok olmasına yardımcı olur. Kara merhem el ve ayak tırnaklarında bakteri oluşması sonucu parmak iltihaplanmasının yani dolamanın iyileşmesine yardım eder. Bu rahatsızlık parmağın ağrımasına, kızarıp şişmesine sebep olduğundan oldukça rahatsız eder.

7. Basur Hastalığını Yok Eder

Basur oldukça zor bir rahatsızlıktır ve kara merhem faydaları arasında bu hastalığa iyi gelmesi vardır. Basur, anus çevresinde bulanan toplardamarların şişmesi ve dışarı doğru sarkmasıdır. İlerleyen durumlarda sosyal yaşamı oldukça etkileyen bu rahatsızlık genellikle ameliyat edilerek tedavi edilir. Erken tanı konulduğu zaman, İhtiyal Pomad kullanarak tedavi edilebilir. Merhemin düzenli kullanılması ile basur ortadan kalkar. Ayrıca ameliyat sonrası iyileşme sürecinde de kullanılır. Basur önemli bir rahatsızlık olduğu için öncelikle mutlaka bir hekime başvurmanız gerekir.

Kara Merhem (İhtiyal Pomad) Yan Etkileri

İhtiyal Pomad yani kara merhem kullanımının yan etkileri çok az da olsa görülebilir. Kremi kullanmadan önce cildinize az miktarda sürüp alerjinizin olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Görülen bazı yan etkileri şunlardır;
Cilt üzerinde kızarıklıklar meydana gelebilir.
Baş dönmesi ve dönme sonucu kulak çınlamaları olabilir.
Mide bulantısına yol açar ayrıca kusma da yaşanabilir.
Cildi tahriş edip kaşınmasına sebep olabilir.
Hassas ciltlerde ve alerji yapıp bölgede iz kalmasına sebep olabilir.
Tüm bu yan etkiler merhemin doğru ve yeterli miktarda kullanılması sonucunda çok nadir olarak görülür.

Merhem, son kullanma tarihini kontrol edilerek,güneş ışığı almayan 30 derecenin altında olan bir yerde saklanmalıdır.

İhtiyol kara merhem faydalarını ve nasıl kullanılacağını sizlerle paylaştık. Apseye kara merhem araştırması yaparsanız, aynı etkileri gösterdiğini görebilirsiniz. Kara merhem yağ bezesine surulurmu sorusu için doktorunuza başvurmanız doğru olacaktır. Kara merhem yapilişi için internetten ya da bir büyüğünüzden öğrenebilirsiniz ancak yine de en doğrusu eczaneden almanız olacaktır. Hamilelikte kara merhem kullanımı için ilacın prospektüsünü okumanız gerekmektedir. Kara merhem Fiyatı 2020 eczane değişmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi 26-35 TL arasında değişmektedir.Kara merhem tüy döker mi, sorusu sıkça sorulmakla beraber, henüz tüy dökmesine yönelik bir araştırma bulunmamaktadır. Bunun için forumları okuyabilirsiniz. Kara merhem saç için nasıl kullanılır, sorusu henüz cevaplandırılmamış bir sorudur. Bu merhem bakım Ürün çeşitleri arasına girmez, medikal bir üründür.

kaynak: https://www.okuhaber.com/haber/4827199/kara-merhem-nedir-nicin-kullanilir

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir