Sarımsak Yutmanın Faydaları, Sarımsak Yutmak Ağızda Koku Yapar mı?

Sarımsak Yutmanın Faydaları, Sarımsak Yutmak Ağızda Koku Yapar mı?
0

Doğal bir antibiyotik olan sarımsak, faydaları oldukça fazla olan bir besindir. Birçok alanda kullanılan sarımsak, özellikle iç hastalıkların tedavisinde, cilt bakımında ve saç bakımında kullanılmaktadır. Her şeyden önce sarımsak, bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkiye sahiptir. Birçok alanda ve farklı şekillerde tüketilen sarımsaktan maksimum fayda görmek isteyenler, sarımsağı yutarak tüketebilirler. Her gün 1-2 adet sarımsağı düzenli olarak hap yutuyormuş gibi yutmak, sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Sarımsak Yutmanın Faydaları Nelerdir?

Yutarak tüketilen sarımsak, hazmı kolaylaştırır aynı zamanda bağırsakların daha sağlıklı ve hızlı çalışmasına sebep olur.
Sarımsak yutmak, bağırsakta meydana gelen kurtların düşmesini sağlayacaktır.
Sarımsak yutmak, kanı sulandırmaktadır.
Düzenli olarak sarımsak yutulması, kansere karşı koruyucu bir kalkandır. Kanserli kişilerde ise kanser hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını engelleyecektir.
Kabız olan kişiler veya kabızlığı önlemek isteyen kişiler, sarımsak yutabilirler.
Vücudun gereksinim duyduğu tüm vitaminleri sağlayan sarımsak, doğal bir antibiyotik görevindedir.

Özellikle kış aylarında düzenli olarak sarımsak yutulması, soğuk algınlığı ve soğuk algınlığına bağlı hastalıkları önleyici bir etkiye sahiptir.
Her gün bir adet sarımsak yutulması, vücudunuza enerji verecektir. Bundan dolayı kronik yorgunluk hissedenler ve halsizlik problemi olanlar, sarımsak tüketebilirler.
Sarımsak yutmak erkeklerde ve kadınlarda cinsel performansı arttırmaktadır.
Sarımsak yutmak, kolesterole iyi gelmektedir.
Sarımsak yutmak, vücutta bulunan tüm iltihaplı hastalıklara karşı koruyucudur.
Sarımsağın, idrar sökücü bir özelliği bulunmaktadır.
Özellikle kemiklerde meydana gelen kireçlenmeye karşı etkilidir.
Sarımsak yutmak, kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.
Sarımsak yutmak, ciltte meydana gelen sivilce ve aknelerin yanı sıra kesik ve yaraların kolay iyileşmesine katkıda bulunacaktır.
Sarımsak damarları genişletmektedir. Bundan dolayı damar tıkanıklarına engel teşkil etmektedir.
Anti aging özelliği sayesinde cildinizin yaşlanmasına engel olacaktır.
Sigara içen kişilerin bir adet sarımsak yutması, sigaranın zararlı etkilerini hafifletecektir.
Sarımsak yutmak, yüksek kan şekerinin düşmesine yardımcı olacaktır.
Antioksidan özelliği bulunan sarımsağın yutulması stres ve depresyona karşı önler.
Mide, bağırsak, gırtlak, meme kanseri gibi birçok kansere karşı önleyici olması sarımsağın faydaları arasında sayılabilir.

 

Sarımsak Yutmak Ağız Kokusu Yapar mı?

Sarımsak, sağlıklı ve yeterli beslenmek isteyen kişilerin mutlaka menülerinde ve yiyeceklerinde bulunması gereken bir besindir. 

 

Birçok olumlu etkisi bulunan sarımsağın yalnızca tek bir olumsuz tarafı bulunmaktadır. Bu da herkes tarafından bilinen; ağız kokusu.

Sarımsağın birçok faydası bulunsa da yaşanılan ağız kokusundan dolayı çoğu kişi tarafından tercih edilmemektedir. Fakat yalnızca meydana gelen kokudan dolayı sarımsak tüketmemek, oldukça yanlış bir davranıştır. Tabi sarımsak tüketip, ağızda oluşan ağız kokusuyla yaşamak oldukça yanlıştır. Bunun için yapmanız gereken, ağızda koku yapmayacak şekilde sarımsak tüketmek en yararlısı olacaktır.

 

Öncelikle bilmeniz gereken bir şey var ki; sarımsak yutmak ağız kokusu yapmamaktadır. Tüm halde sarımsağı yuttuğunuz halde ağzınızda herhangi bir koku oluşmayacaktır. Yalnız soyduğunuz sarımsağın herhangi bir yerinin çizilmemiş ve kesilmemiş olmasına özen göstermelisiniz. Sarımsak yutmak ağızda koku yapmayacağı gibi dileyenler sarımsak turşusu yaparak da sarımsağı tüketebilirler. Sarımsak turşusunun çiğnenmesi dahi ağızda koku oluşmasına neden olmayacaktır.

Bunun yanında yemeklerinize en az bir diş sarımsağı doğramadan eklemeniz, sarımsağın faydalarının yemeklerinize geçmesine neden olacaktır. Bu yolla da sarımsağın kötü kokusuna yakalanmadan faydalarından yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda yemeklerinize hoş bir aroma katmış olursunuz.

Ağız kokusu ile yaşamadan sarımsağın faydalarından yararlanmak istiyorsanız, sizin için en ideal yöntem sarımsağı yutmak olacaktır. Böylece sarımsağın insan vücudu üzerindeki faydalarından da mahrum kalmamış olursunuz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 1
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir