4 Dakika Şarjla 193 Km Menzil Sunan Elektrikli Otomobil Bataryası Geliştirildi

4 Dakika Şarjla 193 Km Menzil Sunan Elektrikli Otomobil Bataryası Geliştirildi
0

 

Birleşik Krallık merkezli batarya şirketi Nyobolt, 4 dakikada %80 şarja ulaşabilen bir batarya geliştirdi.

Elektrikli otomobiller yaygınlaştıkça daha verimli bataryaların da önemi artıyor. Durum böyle olunca birçok şirketin yeni bataryalarını bizlerle buluşturduğunu görüyoruz. Örneğin birkaç ay önce Çinli batarya devi CATL’ın 10 dakikada 600 km şarj olan batarya tanıttığını görmüştük.

Bugün ise Birleşik Krallık merkezli bir şirketten böyle bir hamle geldi. Batarya teknolojileri üreten Nyobolt, %10’dan %80’e dört dakikada çıkabilen bir batarya geliştirdi.

4 dakikada 193 kilometre menzil sunuyor

35 kWh’lik batarya, bir spor otomobil prototipine yerleştirildi 350 kW’lık bir şarj cihazı ile şarj edildi. Bataryanın WLTP tahminlerine göre 4 dakika 37 saniyede 193 kilometre menzil sunduğu aktarıldı. %100 şarj ile ise 250 km menzil sağladığı da gelen bilgiler arasında.

Tabii ki bu tarz bir batarya ilk başta kulağa pek kullanışlı gelmiyor. Ne de olsa günümüzdeki çoğu elektrikli araçla karşılaştırıldığında küçük. Ancak otomobil firmaları için çok yararlı olabileceğini söylememiz gerekiyor.

Peki nasıl? Şirketler, bu tarz bataryalar ile çok daha küçük, verimli ve kompakt bataryaları araçlara ekleyebilecekler. Tabii ki uzun mesafeler için pek iyi olmayacak ancak şehir içi kullanımda sürücülerin çok işine yarayacak. Aynı zamanda çok kısa sürede yüksek menzil sunması da büyük avantaj sağlayacak. Günümüzde en çok şikâyet edilen konulardan biri şarj bekleme süresi.

Daha küçük bataryalar, aynı zamanda daha az kaynak ihtiyacı sağlayacak, otomobillerin çevresel etkilerini azaltacak. Nyobolt, hücrelerinin 4000 döngüyü tamamladığını söylüyor. Bu da 965 bin km civarı demek. Hatta bu süreçte kapasitesinin %60’ını koruduğunu da eklemişler. Yani geniş çapta çıkış yaptığında uzun ömürlü ve verimli olmalarıyla çok yararlı olabilirler.

 

Kaynak:https://carbuzz.com/new-ev-battery-adds-120-miles-of-range-in-4-minutes/
 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir