ABD Başkanı Joe Biden; Microsoft, Google ve OpenAI’yı Ofisine Çağırdı: İşte Tarihi ‘Yapay Zeka Toplantısı’ Hakkında Tüm Bilgiler..

ABD Başkanı Joe Biden; Microsoft, Google ve OpenAI’yı Ofisine Çağırdı: İşte Tarihi ‘Yapay Zeka Toplantısı’ Hakkında Tüm Bilgiler..
https://cloudfront-us-east-2.images.arcpublishing.com/reuters/LHKLOTTMHRKH5FX37B2XQMADRU.jpg
0

ABD Başkanı Joe Biden, Microsoft, Google ve Open AI ile yapay zeka üzerine toplantı yaptı. Edinilen bilgilere göre ABD, yapay zekanın geldiği noktada “çekimser”. Hatta yasal düzenleme seçeneği de masada.

Son dönemlerin en popüler gündem maddelerinden biri hiç şüphesiz yapay zeka. Hayatımıza iyiden iyiye entegre olmaya başlayan yapay zeka destekli teknolojilerin her şeyi kolaylaştırdığı aşikar. Ancak gizlilik, güvenlik ve iş gücü gibi konulardaki endişeler, yapay zeka teknolojilerini tartışmaya açıyor. Üstelik bu tartışmalar kolay kolay sonlanacak gibi görünmüyor.

İşte tüm bunların gölgesindeyken, ABD’den tarihi bir hamle geldi. ABD Başkanı Joe Biden, beraberinde Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan gibi isimlerin de olduğu üst düzey bir konsey ile teknoloji devlerini topladı. Yapay zeka üzerine gerçekleştirilen toplantıya Microsoft CEO’su Satya Nadella, Google CEO’su Sundar Pichai, OpenAI CEO’su Sam Altman ve Anthropic CEO’su Dario Amodei gibi isimler katıldı.

Peki ABD hükümeti neden böyle bir toplantıya ihtiyaç duydu?

Joe Biden ile ekibinin planladığı toplantının konusu, en basit anlatımı ile yapay zekanın riskleri üzerineydi. Beyaz Saray yetkilileri, toplantı kapsamında yapay zeka teknolojilerinde de insanların korunması gerektiğini savundular. Hatta Kamala Harris, yapay zekanın insan hayatını kolaylaştıracak potansiyele sahip olduğunu ancak güvenlik, mahremiyet ve medeni haklar gibi konularda tehdit unsuru haline de geldiğini belirtti. 

Yasal düzeleme seçeneği masada!

ABD yapay zeka teknolojileri

Harris’in altığı çizdiği hususlardan bir tanesi de yasal düzenlemelerdi. ABD Başkan Yardımcısı, teknoloji şirketlerinin zaten yasal zorunluluklar altında olduğunu, buna yapay zeka teknolojilerinin de dahil olduğunu belirtiyor. Üstelik mevcut düzenlemeler yetersiz kalırsa, sadece yapay zeka odaklı teknolojiler üzerine yasal düzenlemeler yapılabilir. Kamala Harris, mevcut anayasanın yeni düzenlemeler için oldukça uygun olduğunu söyledi.

Taraflar aynı noktada duruyorlar!

Gerçekleştirilen toplantı ile ilgili açıklamalarda bulunan isim Open AI CEO’su Sam Altman oldu. “Ne olması gerektiği konusunda şaşırtıcı bir şekilde aynı fikirdeyiz.” ifadelerini kullanan iş insanı, aslında teknoloji devlerinin de kullanıcıları korumak istediğini belirtti. Ancak Microsoft veya Google gibi toplantıya katılan diğer tarafların konuyla ilgili neler düşündükleri ile ilgili net bir açıklama yok. Yapay zeka, önümüzdeki dönemlerin de bir numaralı gündem maddesi olarak kalmaya devam edecek.

Kaynak: https://www.reuters.com/technology/white-house-meet-microsoft-google-ceos-ai-dangers-2023-05-04/ 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir