Adobe’nin Yeni Yapay Zekâ Modeli Firefly ile Artık Videoları Düzenleyebileceksiniz!

Adobe’nin Yeni Yapay Zekâ Modeli Firefly ile Artık Videoları Düzenleyebileceksiniz!
0

 

Adobe, yakın zamanda duyurduğu üretken yapay zekâ modeli Firefly’ın yalnızca görsel oluşturmanın ötesine geçeceğini duyurdu. Şirkete göre Firefly, video uygulamalarına gelecek ve kullanıcıların düzenleme yapmasını kolaylaştıracak.

ABD merkezli teknoloji devi Adobe, geçtiğimiz ay Firefly isimli modelini duyurarak üretken yapay zekâ yarışına katılmıştı. Geçtiğimiz haftalarda ise belli kullanıcılara sunulan aracın, bazı kusurları bulunsa da görsel üretmede başarılı görünüyordu.

Şimdi ise Firefly hakkında oldukça önemli bir gelişme yaşandı. Şirket, ilk amacı görsel üretmek olan yapay zekâ modelinin kapsamını görsellerin ötesine taşıyacağını duyurdu. Buna göre Firefly, Creative Cloud video ve ses uygulamalarına gelecek.

Firefly, video üretmek için değil videoları düzenlemek için kullanılacak

Ancak aracın kullanımının düşündüğünüz gibi olmayacağını söylemek gerek. Firefly, video üretmek yerine kullanıcıların videolarını daha kolay düzenlemesini sağlamak için gelecek. Yani birkaç kelimelik bir komut ile renkleri düzenleme, müzik veya ses ekleme, logo veya yazı ekleme ve daha birçok işlevi yerine getirmek mümkün olacak.

Adobe tarafından paylaşılan görüntü, yapay zekâ aracının nasıl kullanılacağını bizlere gösteriyor. Dürüst olmak gerekirse bu özellik, yukarıda gördüğünüz “yüzü parlaklaştır” gibi oldukça kısa komutlarla kullanıcıların çok işine yarayacağa benziyor.

 

Öte yandan Firefly ile birlikte videolara koyulabilecek özel sesler ve müzikler oluşturmak da mümkün hâle gelecek. Ayrıca kullanıcıların, tam olarak ne istediklerini söyleyerek altyazı ve logo gibi şeyleri de oluşturabileceği görülüyor.

 

Ancak yapay zekâyla gelen en büyük özellik bunlar değil. Adobe, Firefly’ın senaryoları okuyarak onları otomatik olarak görselleştirmesini de sağlamayı planlıyor. Yani yukarıda gördüğünüz gibi,  yapay zekâ yoluyla bir hikâyeyi görsel taslaklara (storyboard) taşımak mümkün olacak. Bu tarz şeyleri yapmak çok zaman alıcı olduğundan, özelliğin kullanıcılar için çok yararlı olabileceğini söylemek mümkün.

Adobe, şimdilik Firefly’ın yeni kullanımları için yalnızca kendi demolarını gösterdi. Geniş çapta çıktığında ne kadar iyi çalışacaklarını bilemiyoruz; ancak umut verici olduklarını söyleyebiliriz. Şirket, kesin bir tarih vermemekle birlikte Firefly’ın “yakında” video uygulamaları için geleceğini de ekledi.

 

Kaynak:https://techcrunch.com/2023/04/17/adobe-brings-firefly-to-its-video-tools/
 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir