Cerrah robot Da Vinci, ameliyat edilmesi mümkün olmayan tümörü çıkararak hastanın hayatını kurtardı

Cerrah robot Da Vinci, ameliyat edilmesi mümkün olmayan tümörü çıkararak hastanın hayatını kurtardı
0

Doktorların yapmaya yanaşmadığı tehlikeli bir ameliyatı, Da Vinci adındaki cerrah robot başarıyla gerçekleştirdi. Da Vinci olmasaydı, tümöre ulaşmak için hastanın çenesi ikiye bölünecek ve tümör elle çıkarılacaktı.

Ameliyatlar, doktorların tümörleri ve hastalıkla ilgili diğer sorunları gidermek için insan vücudunun derinliklerine ulaşmalarını gerektiren zorlu bir iş. Emekli bir CBC muhabiri, Da Vinci cerrahi robotu gibi robotların bu yüksek riskli operasyonlarda ne kadar önemli olabileceğini bizlere gösterdi.

Glenn Deir’e göre, Da Vinci robotu ameliyatına yardımcı olmasaydı hala bademciklerindeki kötü bir tümörden acı çekiyor olacaktı ya da daha kötüsü kanserden ölecekti. Deir yazdığı bir makalede, kanserli tümörü çıkarmak için doktorların bademcik, dil ve boğazı hassas bir şekilde kesmesi gerektiğini ve bu işlem için kimsenin gönüllü olmadığını belirtiyor. Dolayısıyla tek umudu, “parmakları” bir insan elinin ulaşamayacağı yerlere ulaşabilen Da Vinci cerrahi robotuydu.

Ameliyat başarılı geçti ve Deir’in tümörü alındı; dili, boğazı ve bademciği kesildikten sonra iyileşmesi ve yeniden konuşmayı öğrenebilmesi için zamana bırakıldı. Da Vinci olmasaydı, ameliyat çok daha farklı olabilirdi. Doktor, tümöre ulaşmak için çenesini ikiye bölmek ve elle çıkarmak zorunda kalacaklarını belirtiyor.

Bunun yerine, Da Vinci cerrahi robotu ve Dr. Martin Corsten‘in (ameliyat sırasında robotu kontrol eden doktor) yol gösterici ellerinin yardımıyla, sadece boynunda bir kesi yapılması gerekti. Bu hikaye ve ameliyatları otonom olarak gerçekleştirebilen robotların geliştirilmesi, robotiklerin cerrahi dünyada ne kadar önemli hale geldiğini gösteriyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir