Anayasa Mahkemesinden Tarihi Karar: Kadınlar, Evlendikten Sonra Sadece Kendi Soyadlarını Kullanabilecek

Anayasa Mahkemesinden Tarihi Karar: Kadınlar, Evlendikten Sonra Sadece Kendi Soyadlarını Kullanabilecek
0

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında, evlenecek kadınlarla ilgili tarihi bir karar yer aldı. Anayasa Mahkemesi, kadınların eşlerine ait soyad kullanmalarını zorunlu hale getiren kanun maddesini iptal etti. Böylece kadınlar, evlendikten sonra da sadece kendi soyadlarını kullanmaya devam edebilecekler.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında, Anayasa Mahkemesi Başkanlığının önemli bir kararı yer aldı. 2023/38 sayılı karar kapsamında, kadınların evlendikten sonra sadece kendi soyadlarını kullanmalarını engelleyen kanun maddesinin iptal edilmesine hükmedildi. Yani kadınlar, bundan sonra evlenseler bile eşlerinin soyadlarını almadan, kendi soyadlarını kullanabilecekler.

Türk Medeni Kanunu’nun 187. maddesine göre kadınlar, evlenmeleri halinde otomatik olarak eşlerinin soyadlarını alıyorlardı. Ancak yapılacak bir başvuru ile kendi soyadı, eşinin soyadına ek olarak kullanılabiliyordu. İşte bu kanun maddesi, Anayasa Mahkemesi tarafından hukuka aykırı bulundu. Anayasa Mahkemesi, 187. maddenin eşitlik ilkesine aykırı olduğuna kanaat getirerek, maddenin iptaline karar verdi.

Peki Türk Medeni Kanunu 187. madde ne diyordu?

Türk Medeni Kanunu 187. maddesinde şu ifadeler yer alıyordu:

“Kadın, evlenmekle kocasının soyadını alır; ancak evlendirme memuruna veya daha sonra nüfus idaresine yapacağı yazılı başvuruyla kocasının soyadı önünde önceki soyadını da kullanabilir. Daha önce iki soyadı kullanan kadın, bu haktan sadece bir soyadı için yararlanabilir.”

Peki yeni dönem ne zaman başlayacak?

Resmi Gazete’de yayımlanan Anayasa Mahkemesi Kararına göre kadınların sadece kendi soyadlarını kullanmalarını sağlayan düzenleme, bundan 9 ay sonra yürürlüğe girecek. Yani vatandaşlar, önümüzdeki yıl itibarıyla bu düzenlemeden faydalanabilecekler.

Resmi Gazete’deki karara buradan ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir