Instagram’dan Tüm Reklamları Kaldıracak Abonelik Paketi Geliyor: Fiyatı Ortaya Çıktı!

Instagram’dan Tüm Reklamları Kaldıracak Abonelik Paketi Geliyor: Fiyatı Ortaya Çıktı!
0


Meta’nın Avrupa’da sunmayı planladığı ücretli abonelik paketinin fiyatları açığa çıktı. Edinilen bilgilere göre masaüstü ve mobil sürüm için farklı farklı ödeme yapılabilecek. Ayrıca sadece Instagram veya Facebook için abonelik satın alınabilecek.

Dünyanın en büyük sosyal medya şirketlerinden Meta, eylül ayının başında ilginç bir konuyla haberlerimize konu olmuştu. The New York Times’ın dile getirdiği iddiaya göre teknoloji devi, Avrupa’daki kullanıcılar için yeni bir ücretli abonelik paketi planlıyordu. İddialara göre Meta, bu aboneliği satın alan kullanıcılara reklam göstermeyecekti. The New York Times, Facebook ve Instagram’da reklamları kaldıracak bu abonelik paketi ile ilgili fiyat açıklaması yapamamıştı.

Bugünse konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Bu kez de The Wall Street Journal, konuyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu. İddialara göre Meta, Avrupa Birliği yetkilileri ile bir görüşme gerçekleştirdi ve bu görüşmede abonelik paketiyle ilgili planlarını sundu. Edinilen bilgiler, şirketin nispeten uygun fiyatlar sunacağını ve pek çok kullanıcının reklamlardan kurtulmak için bu abonelik paketini satın almayı düşünebileceğini ortaya koyuyor.

Meta’nın ücretli abonelik paketi kaç para olacak?

Meta ücretli abonelik

The Wall Street Journal’da yer alan açıklamaya göre kullanıcılar, Meta’ya ait platformların ücretli abonelik paketlerinde, masaüstü ve mobil sürümler için ayrı ayrı ödemeler yapacaklar. Bunun nedeni, tahmin edebileceğiniz üzere Apple ile Google‘ın uygulama içi satın alımlardan komisyon kesiyor olması. Ayrıca kullanıcılar, sadece Facebook veya sadece Instagram için ücretli abonelik satın alabilecekler. Her iki platform ve bağlı hesaplar için de abonelikler satın alınabilecek. Peki Meta’nın ücretli abonelik paketi kaç paradan satılacak?

Meta ücretli abonelik fiyatları (kesinleşmedi)

Paket ve özellikleri Fiyatı
Masaüstü için Facebook veya Instagram 10 euro
Mobil için Facebook veya Instagram 13 euro
Tüm platformlar için bağlantılı hesap ücreti 6 euro

Paket ve özellikleri Fiyatı
Masaüstü için Facebook veya Instagram 10 euro
Mobil için Facebook veya Instagram 13 euro
Tüm platformlar için bağlantılı hesap ücreti 6 euro

The Wall Street Journal’ın kaynaklarına göre Avrupa Birliği yetkililerinin bu kararı onaylayıp onaylamayacakları, şimdilik belli değil. Ayrıca sırf reklamları kaldırmak için ücretlendirme yapmanın Avrupa Birliği yasaları ile uyumlu olup olmadığı da tam olarak net değil. Eğer Avrupa Birliği Meta’nın teklifini reddederse bu abonelik paketi tamamen tarihin tozlu raflarına gömülebilir. Belki de taraflar, ücretlendirme dışında bir çözüm üretirler.

Ücret ödemek istemeyenler için zorlama olmayacak!

Şunu da belirtmekte fayda var; Facebook ve Instagram, şimdi olduğu gibi gelecekte de ücretsiz kalmaya devam edecek. Ücret ödemeyen kullanıcılar, platformlarda reklam görmeye devam edecekler. Ücretli abonelik paketi, kullanıcılar için yeni ve reklamsız bir deneyim sunmak için planlanıyor.

Peki ne oldu da Meta böyle bir işe girdi?

Meta, veri kullanımı ve hedefli reklamlar nedeniyle Avrupa Birliği ile zaten sorunlar yaşıyor. Hatta İrlandalı düzenleyiciler, Meta’ya zorla kişiselleştirilmiş reklamlar gösterdiği için 413 milyon dolar, Avrupalı kullanıcı verilerini ABD’ye aktardığı gerekçesiyle de 1,3 milyar dolar para cezası kesti. Ayrıca Avrupa Birliği, Dijital Piyasalar Yasası kapsamında Meta’nın kendisini, Instagram’ı ve Facebook’u “eşik bekçisi” ilan etti. İşte Meta, tüm bu sorunlardan kurtulmak için ücretli abonelik paketi fikrini ortaya attı. Bakalım Meta, ücretli abonelik paketi ile Avrupa Birliğini memnun etmeyi başarabilecek mi...

Kaynak: https://www.wsj.com/tech/meta-floats-charging-14-a-month-for-ad-free-instagram-or-facebook-5dbaf4d5 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  _a_kin
  ŞAŞKIN
 • 0
  k_t_
  KÖTÜ
 • 0
  berbat
  BERBAT

1959 yılında Samsunda doğdu. 1989-2005 Yılları arasında Temsa, Mitsubishi, Sabancı Holding grubunda Otomotiv, Bilgi işlem ve Yazılım bölümlerinde Müdür olarak çalıştı. Adnan Güney, şu anda, Network Dizayn Yazılım ve Tasarım koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmekte. Ayrıca Blogger, Wordpress, Tumblr, Google sites gibi alanlara ilgili olup, uzun yıllardır SEO ve Alexa üzerinde çalışmakta.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir